Czego szukasz?

Filtrowanie

SARS-CoV-2


Znaczenie kliniczne

Drugi koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2 – severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) należy do rodziny koronawirusów i, podobnie jak SARS-CoV, zaliczany jest do rodzaju Betacoronavirus. Pod koniec 2019 roku wywołał falę zakażeń, która gwałtownie rozprzestrzeniła się na całym świecie i w marcu 2020 roku została ogłoszona przez WHO pandemią. Już kilka dni po pierwszym doniesieniu o pacjentach z zapaleniem płuc o niejasnym pochodzeniu zidentyfikowano SARS-CoV-2 jako czynnik etiologiczny, a związaną z nim chorobę nazwano COVID-19.

SARS-CoV-2 jest przenoszony głównie drogą kropelkową podczas mówienia, oddychania, kaszlu, kichania lub przy bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Okres inkubacji wynosi zwykle od 3 do 7, maksymalnie 14 dni. Objawy i nasilenie zakażenia SARS-CoV-2 mogą się znacznie różnić. Najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i zmęczenie. Dlatego u większości pacjentów infekcja przypomina przeziębienie z lekką gorączką i nieregularnymi naciekami w płucach. U niektórych pacjentów, zwłaszcza starszych i przewlekle chorych, rozwija się zespół ostrej niewydolności oddechowej.

Diagnostyka

Rozpoznanie zakażenia SARS-CoV-2 jest możliwe po wykryciu wirusowego RNA metodą łańcuchowej reakcji polimerazy z odwrotną transkryptazą (RT-PCR) lub białka wirusa SARS-CoV-2 w teście antygenowym. Do badań wykorzystuje się głównie materiał z górnych dróg oddechowych (wymaz z nosogardzieli), ale możliwe jest również zastosowanie próbek pobranych z dolnych dróg oddechowych (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wydzielina tchawicza, plwocina itp.). PCR pozwala na wykrycie patogenu nawet w przebiegu subklinicznym lub bezobjawowym już kilka dni po kontakcie z wirusem i do 14 po wystąpieniu ewentualnych objawów.

Test EURORealTime-SARS-CoV-2 i test EURORealTime SARS-CoV-2 Fast umożliwiają wysoce swoistą i czułą bezpośrednią detekcję SARS-CoV-2 za pomocą PCR w czasie rzeczywistym (real-time PCR) z odwrotną transkryptazą. Odwrotną transkrypcję, amplifikację i detekcję cDNA SARS-CoV-2 przeprowadza się przy użyciu specyficznych starterów i sond. Dodatkowo EURORealTime SARS-CoV-2 Fast jest wyposażony w oszczędzający czas protokół RT-PCR, który umożliwia wykrycie patogenu w ciągu około 45 minut (w zależności od typu urządzenia).

Do diagnostyki różnicowej objawów, które mogą być związane zarówno z COVID-19, jak i z grypą, EUROIMMUN oferuje połączone testy do identyfikacji SARS-CoV-2, wirusa grypy typu A i wirusa grypy typu B: EURORealTime SARS-CoV-2/grypa A/B.

Opcjonalnie oprogramowanie EURORealTime Analysis umożliwia analizę i ocenę danych, generowanie raportów wyników oraz elektroniczną archiwizację wyników, w tym wszystkie kontrole wewnętrzne i zewnętrzne. W ten sposób etapy przetwarzania danych wymagane w real-time PCR są znacznie uproszczone i przyspieszone. Oprogramowanie zapewnia również wygodne prowadzenie przez całą procedurę, zapobiegając w ten sposób występowaniu błędów.

Ponadto portfolio produktów EUROIMMUN do diagnostyki COVID-19 obejmuje testy serologiczne do zróżnicowanego wykrywania przeciwciał różnych klas immunoglobulin i w kierunku różnych antygenów SARS-CoV-2 oraz antygenowy test ELISA do diagnostyki ostrej infekcji.

Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Więcej informacji uzyskają Państwo, kontaktując się z naszym Działem Informacji Naukowej

    Katalog produktów