Zaburzenia płodności mogą być spowodowane uszkodzeniem komórek rozrodczych za pośrednictwem układu immunologicznego. Przeciwciała skierowane są m.in. przeciwko plemnikom i komórkom produkującym steroidy w jajnikach i jądrach. „Niepłodność autoimmunizacyjna” często występuje w połączeniu z innymi chorobami autoimmunizacyjnymi.
W 20% przypadków zaburzeń płodności o podłożu immunologicznym przeciwciała przeciwko plemnikom wykrywane są zarówno u mężczyzn, jak i kobiet (autoprzeciwciała/alloprzeciwciała). Przeciwciała wpływają głównie na ruchliwość plemników poprzez procesy wiązania powierzchni i aglutynacji.
Autoprzeciwciała przeciwko antygenom jajnikowym są wykrywane u kobiet z pierwotną niewydolnością jajników oraz po powtórnym zapłodnieniu in vitro. Przeciwciała te są skierowane przeciwko różnym strukturom jajników i hamują dojrzewanie komórki jajowej oraz jej interakcję z plemnikami. Docelowymi antygenami są enzymy wytwarzające steroidy, zwłaszcza w komórkach osłonki przejrzystej.
Test Infertility Mosaic 7 wykrywa przeciwciała w surowicy przeciwko plemnikom i komórkom Leydiga, a także przeciwko antygenom jajnika, łożyska i macicy za pomocą immunofluorescencji pośredniej (IIFT). Połączenie odpowiednich tkanek i komórek rozrodczych, jako substratów, umożliwia wykrycie ewentualnych zaburzeń płodności związanych z autoimmunizacją obojga partnerów w jednym kompleksowym teście.