Niezrównana jakość i różnorodność
Zalety EUROIMMUN IIFT
W pierwszym etapie badania nanosi się na substrat odpowiednio rozcieńczoną surowicę pacjenta. Jeżeli w badanej próbce znajdują się specyficzne przeciwciała, dochodzi wówczas do reakcji antygen–przeciwciało.
W drugim etapie dodawany jest roztwór przeciwciał antyludzkich znakowanych barwnikiem fluorescencyjnym (izotiocyjanianem fluoresceiny, FITC – fluorescein isothiocyanate), zwany powszechnie koniugatem.
W efekcie pod mikroskopem fluorescencyjnym obserwuje się charakterystyczne wzory fluorescencji. Typ świecenia zależy od morfologicznej lokalizacji docelowego antygenu.
Wykonanie testu może być manualne, a także zautomatyzowane częściowo lub całkowicie.
Technologia BIOCHIP
Technologia BIOCHIP opracowana przez EUROIMMUN zapewnia niezrównaną jakość i różnorodność wśród testów opartych o IIFT. Dzięki specjalnej technice szkiełka nakrywkowe są modyfikowane w sposób, dzięki któremu różne substraty mogą być powlekane na ich powierzchni. Jako substraty używane są m.in. komórki hodowlane, skrawki tkanek, komórki transfekowane i wysokooczyszczone antygeny (EUROPLUS). Szkiełka nakrywkowe pokryte substratami są następnie cięte mechanicznie na milimetrowe fragmenty (BIOCHIP-y). BIOCHIP-y są mocowane precyzyjnie w polach testowych na specjalnie opracowanych plastikowych szkiełkach mikroskopowych. Kiedy wiele BIOCHIP-ów pokrytych różnymi substratami jest ułożonych w jednym polu reakcyjnym, można jednocześnie badać przeciwciała przeciwko różnym narządom lub czynnikom zakaźnym. Takie mozaiki BIOCHIP umożliwiają generowanie kompleksowych profili przeciwciał (multipleks) przy minimalnych objętościach próbek badanych lub wzajemną weryfikację wyników na różnych substratach.
Technologia TITERPLANE
Technologia BIOCHIP zapewnia nie tylko najwyższą standaryzację produkcji substratów, ale także, wraz z technologią TITERPLANE, unikalną formę inkubacji dla uzyskania doskonałych obrazów fluorescencyjnych.
W technice TITERPLANE rozcieńczone próbki są najpierw pipetowane na pola szklanej płytki. Pola testowe na płytce TITERPLANE są hydrofilowe, podczas gdy obszar poza tymi polami jest hydrofobowy, dzięki czemu badane próbki nie mają ze sobą kontaktu. Dopiero po napipetowaniu wszystkich próbek na płytce, szkiełka umieszcza się tak, by BIOCHIP-y były skierowane w dół. W ten sposób wszystkie BIOCHIP-y stykają się z próbkami w tym samym czasie i reakcje rozpoczynają się jednocześnie dla wszystkich próbek. Dzięki temu eliminowane są odchylenia w intensywności reakcji wynikające z różnic w czasach inkubacji.
Kolejna zaleta technologii TITERPLANE wynika z umieszczania szkiełek mikroskopowych na próbkach od góry, dzięki czemu działa grawitacja: kryształy lub cząstki w próbkach nie gromadzą się na BIOCHIP-ach, ale na płytce TITERPLANE. Ponadto technologia TITERPLANE zapobiega parowaniu próbek, dzięki czemu konwencjonalna „komora wilgotna” jest zbędna. Ma to wpływ na uzyskiwanie doskonałych obrazów fluorescencyjnych.