Czego szukasz?

Filtrowanie

Niezawodna i szybka diagnostyka raka szyjki macicy

24 czerwca, 2022
Wojciech Wróblewski
Niezawodna i szybka diagnostyka raka szyjki macicy

Testy wykrywające infekcję HPV pozwalają szacować ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, jednak nie pozwalają ustalić go jednoznacznie. Umożliwia to test GynTect®, który może być użyty w drugim etapie diagnostyki, aby w oparciu o wykrycie lub brak obecności markerów epigenetycznych wyjaśnić, czy w zaatakowanych przez wirus HPV komórkach rozpoczął się proces nowotworzenia.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet na całym świecie – każdego roku wykrywanych jest ponad 500 000 nowych przypadków. W większości są one spowodowane zakażeniami wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV), które są przenoszone drogą płciową. Ponad 80% światowej populacji w pewnym momencie swojego życia zostaje zakażonych, ale przechodzi infekcję bezobjawowo.

Istnieje ponad 100 różnych wariantów (podtypów) HPV, z których 30 zakaża okolice odbytu i narządów płciowych. Jednak tylko infekcje HPV wysokiego ryzyka, które obejmują 18 różnych podtypów, powodują powstawanie złośliwych guzów szyjki macicy, podczas gdy HPV niskiego ryzyka wywołują jedynie nieszkodliwe, choć irytujące, brodawki narządów płciowych.

W zależności od kraju i wieku pacjentki badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy opiera się na cytologicznym teście Pap, połączeniu testów HPV i Pap lub wyłącznie na testach HPV. Test Pap obejmuje mikroskopowe badanie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian komórkowych.

Za pomocą testu EUROArray HPV można wykryć i zidentyfikować 30 klinicznie istotnych podtypów HPV, które są powiązane z rozwojem nowotworu złośliwego w tkankach odbytu i narządów płciowych. Materiał do badania genetycznego stanowi wymaz z miejsca objętego zmianami. Jeśli kobieta jest zakażona HPV, lekarz może wiarygodnie zidentyfikować obecne podtypy wirusa, a tym samym ocenić jej indywidualne ryzyko zachorowania na raka. Ze zwiększonym ryzykiem raka szyjki macicy wiążą się szczególnie infekcje utrzymujące się miesiącami lub infekcje wieloma podtypami HPV wysokiego ryzyka.

Dzięki nowej strategii badań przesiewowych coraz więcej kobiet uzyskuje dodatni wyniki testu HPV, co może powodować u nich obawy przed zachorowaniem na raka. U większości kobiet infekcje HPV ustępują samoistnie i nie stanowią powodu do niepokoju ani nawet kosztownego leczenia chirurgicznego. Żaden test HPV nie jest jednak w stanie przewidzieć dokładnej ewolucji infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego.

W tym momencie do gry wkracza GynTect®. Innowacyjność tego testu polega na rozpoznawaniu metylacji DNA (markerów epigenetycznych) w sześciu specyficznych genach, która występuje tylko podczas rozwoju komórek nowotworowych w szyjce macicy. Złośliwe zmiany spowodowane infekcją HPV, które mogą przekształcić się w nowotwór, mogą zostać wykryte przez GynTect® na bardzo wczesnym etapie i odróżnione od infekcji HPV niepowodujących raka.

Dzięki temu test GynTect® umożliwia kobietom z dodatnim wynikiem HPV lub niepewnym wynikiem badania cytologicznego szybko uzyskać pewność co do ryzyka zachorowania na raka. W najlepszym razie wynik testu jest ujemny, a zatem daje diagnozę: brak raka pomimo infekcji HPV – co odpowiada na uzasadnione wątpliwości lekarza i pacjentki po uzyskaniu dodatniego wyniku testu HPV. W ten sposób GynTect® może oszczędzić pacjentce niepewności wynikającej z oczekiwania, czy nastąpi rozwój infekcji HPV w kierunku onkogennym, a także skomplikowanej interwencji chirurgicznej.

Autor: Daniel Langenstroth-Röwer
Tłumaczenie: Wojciech Wróblewski
Źródło: https://www.euroimmunblog.com/gyntect-a-new-test-procedure-supplementing-the-euroarray-hpv/

Wróblewski

Wojciech Wróblewski

Doradca Medyczny

786 166 299

w.wroblewski@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów