Na metabolizm kości istotny wpływ ma aktywność osteoblastów i osteoklastów, hormony kalciotropowe (1,25-dihydroksywitaminy D, parathormon i kalcytonina) oraz stężenie wapnia w płynie pozakomórkowym.
Kalcytonina jest hormonem peptydowym, który działa jako antagonista parathormonu. Podwyższony poziom wapnia stymuluje produkcję i wydzielanie kalcytoniny, co skutkuje inhibicją uwalniania wapnia z kośćca, zmniejszeniem wchłaniania zwrotnego wapnia w nerkach i zmniejszeniem wchłaniania wapnia w jelitach, a to w efekcie prowadzi do obniżenia stężenia wapnia we krwi.
Kalcytonina to specyficzny i wrażliwy marker nowotworowy. Badanie kalcytoniny wykorzystuje się głównie w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia nowotworu rdzeniastego tarczycy (rak z komórek C). Ponadto serodiagnostyka kalcytoniny jest wykorzystywana w hiperkalcemii paranowotworowej oraz do monitorowania nawrotów po chirurgicznym usunięciu raka z komórek C. Niespecyficznie podwyższony poziom kalcytoniny może być obserwowany w ostatnim trymestrze ciąży, u osób stosujących środki antykoncepcyjne oraz po infuzji wapnia. Niski poziom kalcytoniny wiąże się z osteopenią – wstępnym etapem osteoporozy, dlatego kalcytonina należy do substancji stosowanych w terapii osteoporozy.