Dihydrotestosteron (DHT), najsilniejszy androgen, jest wytwarzany z testosteronu w komórkach docelowych przez enzym 5α-reduktazę. Androgeny są inaktywowane głównie przez ich sprzęganie z kwasem glukuronowym. Proces ten zwiększa ich polaryzację, umożliwiając dyfuzję do krwi i późniejsze wydzielanie przez nerki. Głównym metabolitem DHT u kobiet i mężczyzn jest 5α-androstano-3α,17β-diol glukuronid (3α-androstanodiol glukuronid; 3α-adiol G). 3α-adiol G nie wiąże się z globuliną wiążącą hormony płciowe. 3α-adiol G jest wytwarzany głównie w tkance docelowej, takiej jak skóra, szczególnie w pobliżu mieszków włosowych.
Wysoki poziom 3α-adiolu G we krwi występuje u kobiet z hirsutyzmem, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i trądzikiem. Stężenie dobrze koreluje ze skalą Ferrimana-Gallweya do oceny nasilenia hirsutyzmu. Farmakoterapia pacjentów z hirsutyzmem lub PCOS prowadzi do zmniejszenia stężenia 3α-adiolu G. Zatrzymanie terapii prowadzi do wzrostu stężenia oraz zwiększonego wzrostu włosów.
U mężczyzn zaobserwowano wysoce istotną korelację poziomu 3α-adiolu G we krwi ze wzrostem włosów na klatce piersiowej i trądzikiem. Niskie stężenia u mężczyzn są związane z hipogonadyzmem. Oznaczenie stężenia 3α-adiolu G wraz ze stężeniem testosteronu jest przydatne w diagnostyce niedoboru androgenów.