Czego szukasz?

Filtrowanie

Dermatomykozy


Znaczenie kliniczne

Dermatomykozy to infekcje skóry, włosów i paznokci, wywoływane w większości przypadków przez dermatofity, rzadziej przez drożdżaki i pleśnie.

Dermatofity dzieli się na gatunki antropofilne, zoofilne i geofilne, w zależności od drogi przenoszenia i głównego źródła ich występowania. Dermatofity antropofilne są przenoszone z człowieka na człowieka. Około 70% dermatomykoz u ludzi jest powodowanych przez gatunki antropofilne. Dermatofity zoofilne są przenoszone przez bliski kontakt, szczególnie ze zwierzętami domowymi. Często wywołują silne reakcje zapalne u ludzi. Dermatofity geofilne rzadziej wywołują choroby u ludzi. Kontakt z m.in. Nannizzia gypseum może prowadzić do infekcji rąk i ramion u ogrodników lub robotników rolnych. Pleśnie i drożdżaki często powodują infekcje oportunistyczne. Wykorzystują uszkodzenia skóry lub paznokci spowodowane istniejącą infekcją dermatofitową.

Diagnostyka

Klasyczna diagnostyka laboratoryjna dermatomykoz obejmuje zwykle mikroskopowe wykrywanie grzyba i hodowlę patogenu z materiału klinicznego. Jednak wyniki hodowli można ocenić dopiero po kilku tygodniach. Co więcej, hodowla może być utrudniona lub niemożliwa przez terapię przeciwgrzybiczą rozpoczętą przed pobraniem próbki. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku infekcji mieszanych, często na podstawie metod hodowlanych stawia się fałszywe diagnozy, ponieważ wolno rosnące gatunki są przerośnięte przez inne gatunki grzybów lub przeoczone.

EUROArray Dermatomycosis to niezawodna, bardzo dokładna i czuła metoda bezpośredniego, molekularnego wykrywania dermatofitów, drożdżaków i pleśni. Test łączy multipleksową reakcję PCR z mikromacierzą i jest prosty w wykonaniu – nie jest wymagana dogłębna wiedza z zakresu biologii molekularnej. W jednym teście, który trwa zaledwie trzy godziny, można jednoznacznie zidentyfikować patogen – warunek wstępny do szybkiego określenia źródła infekcji i natychmiastowego rozpoczęcia terapii celowanej.

Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Więcej informacji uzyskają Państwo, kontaktując się z naszym Działem Informacji Naukowej

    Katalog produktów