Czego szukasz?

Filtrowanie

Herpeswirusy


Znaczenie kliniczne

Wirusy opryszczki zwykłej typu 1 i 2 (HSV-1 i HSV-2) oraz wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) są ludzkimi patogennymi wirusami z rodziny Herpesviridae, które występują na całym świecie. Blisko spokrewnione ludzkie patogenne gatunki wirusów HSV-1 i HSV-2 z rodziny Herpesviridae są czynnikami etiologicznymi różnych chorób. Infekcje mogą przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub w sposób ciężki. Najczęstszymi objawami infekcji HSV są opryszczka wargowa i opryszczka narządów płciowych, rzadziej opryszczkowe zapalenie mózgu lub w ciężkich przypadkach opryszczka noworodkowa. W pierwotnych infekcjach wirus penetruje komórki śluzówki, gdzie się namnaża, a następnie jest uwalniany z komórki i powoduje owrzodzenia lub zapalne pęcherze skórne. Infekcje utrzymują się przez całe życie, na przemian z fazami bezobjawowymi i ostrymi wybuchami infekcji. Z kolei pierwotne zakażenia VZV objawiają się ospą wietrzną. Są one przenoszone przez zawierający wirusy płyn pęcherzykowy, płyn spojówkowy oraz ślinę i są szczególnie zakaźną chorobą dzieci. Po pierwszej manifestacji wirus przechodzi w stan latencji w komórkach nerwów czuciowych, a następnie może reaktywować się, powodując półpaśca będącego drugą formą manifestacji tego wirusa. Typowe objawy to bolesna i/lub swędząca wysypka skórna, bóle i zaburzenia czucia. Opisano również przebiegi bezobjawowe. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić powikłania, takie jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby lub neuralgia po półpaścu.

Diagnostyka

EUROArray HSV-1/2 VZV umożliwia bezpośrednie wykrywanie i różnicowanie HSV-1, HSV-2 i VZV ze skóry, wymazów z policzków i narządów płciowych. Pozwala na szybkie i łatwe różnicowanie patogenów nawet w przypadku praktycznie identycznych obrazów klinicznych (np. egzema herpeticum vs. varicella lub herpes simplex vs. półpasiec). Ponadto test pozwala odróżnić zakażenia wirusem opryszczki od innych dermatoz o podobnych objawach klinicznych (np. zakażenia grzybicze, utrwalone wykwity polekowe, kontaktowe zapalenie skóry). Analiza, interpretacja i archiwizacja danych odbywa się w pełni automatycznie za pomocą oprogramowania EUROArrayScan.

EURORealTime HSV-1/2 zapewnia wykrywanie i oznaczanie ilościowe DNA HSV-1 i HSV-2 z wymazów, płynu mózgowo-rdzeniowego i osocza EDTA za pomocą metody PCR w czasie rzeczywistym (real-time PCR). Analiza danych, ocena, raportowanie i archiwizacja wyników testów mogą być wykonywane w pełni automatycznie za pomocą oprogramowania EURORealTime Analysis. Standardowe krzywe do automatycznej oceny ilościowej miana wirusa można przechowywać w oprogramowaniu i wykorzystywać ponownie.

Oprócz testów do molekularnej diagnostyki genetycznej EUROIMMUN oferuje również szeroką gamę produktów do wykrywania przeciwciał przeciwko wirusom opryszczki.

Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Więcej informacji uzyskają Państwo, kontaktując się z naszym Działem Informacji Naukowej

    Katalog produktów