Czego szukasz?

Filtrowanie

Infekcja SARS-CoV-2/COVID-19


Znaczenie kliniczne

Drugi koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2 – severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) należy do rodziny koronawirusów i, podobnie jak SARS-CoV, zaliczany jest do rodzaju Betacoronavirus. Pod koniec 2019 roku wywołał falę zakażeń, która gwałtownie rozprzestrzeniła się na całym świecie i w marcu 2020 roku została ogłoszona przez WHO pandemią. Już kilka dni po pierwszym doniesieniu o pacjentach z zapaleniem płuc o niejasnym pochodzeniu zidentyfikowano SARS-CoV-2 jako czynnik etiologiczny, a związaną z nim chorobę nazwano COVID-19. SARS-CoV-2 jest przenoszony głównie drogą kropelkową podczas mówienia, oddychania, kaszlu, kichania lub przy bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Okres inkubacji wynosi zwykle od 3 do 7, maksymalnie 14 dni. Objawy i nasilenie zakażenia SARS-CoV-2 mogą się znacznie różnić. Najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i zmęczenie. Dlatego u większości pacjentów infekcja przypomina przeziębienie z lekką gorączką i nieregularnymi naciekami w płucach. U niektórych pacjentów, zwłaszcza starszych i przewlekle chorych, rozwija się zespół ostrej niewydolności oddechowej.

Diagnostyka

Rozpoznanie zakażenia SARS-CoV-2 jest możliwe po wykryciu wirusowego RNA metodą łańcuchowej reakcji polimerazy z odwrotną transkryptazą (RT-PCR) lub białka wirusa SARS-CoV-2 w teście antygenowym. Do badań wykorzystuje się głównie materiał z górnych dróg oddechowych (wymaz z nosogardzieli), ale możliwe jest również zastosowanie próbek pobranych z dolnych dróg oddechowych (popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wydzielina tchawicza, plwocina itp.). PCR pozwala na wykrycie patogenu nawet w przebiegu subklinicznym lub bezobjawowym już kilka dni po kontakcie z wirusem i do 14 po wystąpieniu ewentualnych objawów. Co więcej, RT-PCR umożliwia w jednym teście wykrycie i rozróżnienie SARS-CoV-2 i innych patogenów układu oddechowego, takich jak wirusy grypy.

Oznaczenie przeciwciał stanowi ważny element w monitorowaniu i kontroli epidemii. Umożliwia ocenę odporności poszczepiennej lub po przebyciu naturalnej infekcji.

EUROIMMUN oferuje pełną gamę systemów testowych do diagnostyki COVID-19 – od dwóch testów PCR i jednego antygenowego testu ELISA do diagnostyki ostrej fazy po testy serologiczne do zróżnicowanego wykrywania przeciwciał (IgA, IgM, IgG) przeciwko różnym antygenom SARS-CoV-2 oraz zastępczy test neutralizacji (sVNT – surrogate virus neutralization test).

Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Więcej informacji uzyskają Państwo, kontaktując się z naszym Działem Informacji Naukowej





    Katalog produktów