Gwałtowny przebieg pandemii COVID-19 w krajach leżących nad Morzem Śródziemnym (śmiertelność na poziomie 9% we Włoszech i 7% w Hiszpanii), w porównaniu do pozostałych rejonów Europy, tłumaczy się m.in. stylem życia i średnią wieku ich mieszkańców. Prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej genetyki medycznej, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, twierdzi, że na to, jak organizm zareaguje na zakażenie patogenem, mogą mieć wpływ również czynniki genetyczne.
G6PD to gen kodujący dehydrogenazę glukozo-6-fosforanową – enzym odgrywający istotną rolę w ochronie komórki przed stresem oksydacyjnym. Gen G6PD jest polimorficzny, zlokalizowany na chromosomie X, dlatego objawy niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej częściej widoczne są u mężczyzn (XY) niż u kobiet (XX). Może to być przedłużająca się żółtaczka noworodkowa, anemia hemolityczna w każdym wieku lub fawizm (anemia hemolityczna spowodowana spożyciem bobu), choć u większości osób z niedoborem tego enzymu nie występują żadne objawy.
Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej dotyka ok. 400 milionów ludzi na całym świecie. Częstotliwość jego występowania jest dość zróżnicowana i uzależniona od regionu. W Europie najwyższa jest wśród mieszkańców państw basenu Morza Śródziemnego (we Włoszech jest to 1,1% populacji).
Część opublikowanych dotychczas doniesień naukowych sugeruje, że przebieg COVID-19 jest dużo cięższy u mężczyzn niż u kobiet, co mogłoby potwierdzać rolę niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej w przebiegu pandemii. Istnieją również badania naukowe wskazujące, że ma on związek z osłabieniem mechanizmów obrony immunologicznej przed wirusami, przez co może zwiększa ryzyko zakażenia nowym koronawirusem.
Opracowano na podstawie: https://pulsmedycyny.pl/covid-19-genetyczny-defekt-moze-miec-zwiazek-z-przebiegiem-pandemii-986529
Magdalena Chrościcka
Kierownik Regionu (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie)