Czego szukasz?

Filtrowanie

Jaki test EUROLINE polecić pacjentowi? Czym się kierować przy wyborze testu serologicznego dla pacjenta?

03 kwietnia, 2023
Michał Podkalicki
Alergie - jaki test polecić pacjentowi?

Jeśli pacjent, który podejrzewa u siebie alergię IgE-zależną, chce wykonać diagnostykę swoistych IgE we własnym zakresie i przychodzi do laboratorium bez skierowania, najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniego badania występującymi u niego objawami oraz czasem ich prezentacji.

Jady owadów

Diagnostyka alergii na jady owadów może być wyzwaniem przede wszystkim ze względu na to, że poziom przeciwciał przeciwko jadom owadów nie jest stały. W przypadku braku ciągłego kontaktu z alergenem, np. jadem pszczoły lub osy, poziom przeciwciał, pomimo pełnoobjawowej alergii, może spaść poniżej progu detekcji metody.  Testy molekularne EUROLINE DPA-Dx, dzięki zastosowaniu rekombinowanych białek, zawierają wysokooczyszczone komponenty w dużej ilości, a tym samym gwarantują bardzo wysoką czułość diagnostyczną i potwierdzenie potencjalnego uczulenia. 

Profil DPA-Dx Jady owadów 3 wykrywa specyficzne markery alergii na jad pszczoły (rApi m1, rApi m2, rApi m10) oraz osy (rVes v5, rVes v1). W teście wykorzystano pojedyncze, oczyszczone komponenty alergenów, co pozwala na dokładniejsze zidentyfikowanie alergii na jad pszczoły, osy i szerszenia i jednoczenie umożliwia różnicowanie rzeczywistej alergii od alergii krzyżowej, co jest ważne w przypadku planowania immunoterapii. Dlatego oprócz osób, które doświadczyły reakcji alergicznej po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia, Profil DPA-Dx Jady owadów 3 warto wykonać u pacjentów, którzy planują odczulanie na jad owadów.

DPA-Dx Jady owadów

Alergeny wziewne

W przypadku sezonowo występujących objawów związanych przede wszystkim z układem oddechowym oraz oczami (intensywny katar sienny, nieżyt nosa, kichanie, kaszel, duszności, świszczący oddech, zaczerwienienie i łzawienie oczu czy zapalenie spojówek) można podejrzewać, że przyczyną alergii są alergeny wziewne występujące w pyłku kwitnących roślin. Początek dolegliwości przypadający na koniec lutego może wskazywać na alergię na drzewa wczesnokwitnące: brzozę, olchę, leszczynę, natomiast zaostrzenie objawów w okresie od maja do lipca związane jest przede wszystkim z alergią na pyłek traw: tomki wonnej, kupkówki pospolitej, tymotki łąkowej, żyta. Alergia na pyłek traw i drzew to jedna z najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów alergii na pyłek roślin, czyli tzw. pyłkowicy.

Objawy alergii na pyłek traw i drzew mają charakter sezonowy i są ściśle skorelowane z okresem pylenia – w przeciwieństwie do alergii na alergeny kurzu domowego oraz zarodniki grzybów, gdzie objawy występują przez cały rok. Nasilenie objawów alergii na roztocze kurzu (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae) występuje jesienią (wrzesień–październik), co jest związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego i polepszeniem warunków bytowania roztoczy w mieszkaniach. Drugi szczyt obserwujemy na przełomie kwietnia i maja. Natomiast zaostrzenie alergii na grzyby, w tym pleśnie (Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Alternaria alternata), przypada na lato i jesień. Jest to czas, kiedy znacząco wzrasta stężenie uczulających zarodników grzybów w powietrzu.

Idealnym badaniem w przypadku podejrzenia alergii wziewnej jest profil EUROLINE Wziewny. W swoim składzie zawiera aż 20 alergenów będących przyczyną alergii wziewnych w naszej populacji. Obok wyżej wymienionych znajdziemy w nim dodatkowo alergeny zwierząt domowych (kot, pies), gospodarskich (koń) oraz pyłek chwastów (ambrozja, babka lancetowata, bylica). Bardziej celowanymi testami w przypadku podejrzenia alergii wziewnych mogą być tzw. profile 10-alergenowe, np. Profil EUROLINE Drzewa, Profil EUROLINE Trawy i Chwasty, Profil EUROLINE Alergeny domowe.

Alergeny pokarmowe

Całoroczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i skóry (wymioty, biegunki, ból brzucha, wzdęcia, zespół alergii jamy ustnej, pokrzywki, atopowe zapalenie skóry, wypryski skórne, świąd skóry, ale również napady astmy i obrzęk górnych dróg oddechowych) mogą wskazywać na alergię pokarmową. Praktycznie każdy pokarm może być przyczyną alergii, jednak jak wykazały badania, za ok. 90% wszystkich przypadków alergii pokarmowych odpowiada zaledwie kilka alergenów nazywanych „wielką ósemką alergenów pokarmowych”. Wśród nich znajdziemy: mleko krowie, jajko kurze (żółtko i białko), orzechy (np. laskowy), orzeszki ziemne, pszenicę, soję, ryby (np. dorsz), skorupiaki i owoce morza (np. krab).

Profilem, który posiada w swoim składzie najważniejsze alergeny pokarmowe, jest EUROLINE Pokarmowy. Wykrywa on swoiste IgE przeciwko 20 najważniejszym alergenom pokarmowym. Obok alergenów związanych z tzw. wielką ósemką znajdziemy w nim dodatkowo: alergeny zbóż (mąka żytnia, ryż), warzywa i owoce (jabłko, kiwi, morela, pomidor, marchew, ziemniak, seler), migdały oraz drożdże piekarskie. Bardziej celowanymi profilami do diagnostyki alergii na pokarmy mogą być profile 10-alergenowe: Profil EUROLINE Nabiał i Orzechy, Profil EUROLINE Mąka i mięso, Profil EUROLINE Warzywa, Profil EUROLINE Owoce.

Alergeny mieszane

Co jeśli pacjent wykazuje mieszane objawy lub nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy występują? W takim przypadku idealnym wyborem jest profil EUROLINE Pediatryczny nazywany również przez diagnostów Profilem Mieszanym. Składa się on zarówno z alergenów wziewnych, jak i pokarmowych. Profil, pomimo swojej nazwy, nadaje się z powodzeniem do diagnostyki nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W skład testu wchodzi aż 27 alergenów11 z nich to popularne alergeny wziewne: pyłek traw i drzew (mix tymotki łąkowej i żyta, brzoza, bylica), roztocze kurzu domowego (D. pteronyssinus, D. farinae), alergeny zwierzęce (kot, pies, koń), zarodniki grzybów pleśniowych (C. herbarum, A. fumigatus, A. alternata), a 16 należy do alergenów pokarmowych: nabiał (jajko kurze – żółtko oraz białko; mleko – w tym najważniejsze komponenty mleka: alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, kazeina, surowicza albumina wołowa), warzywa i owoce (marchew, ziemniak, jabłko), zboża (mąka pszenna, ryż), soja, dorsz, orzech laskowy oraz orzeszki ziemne.

Podsumowanie

Profile EUROLINE – Wziewny, Pokarmowy i Pediatryczny są idealnym rozwiązaniem do podstawowej diagnostyki serologicznej alergii nawet w niewielkich laboratoriach diagnostycznych. Do bardziej celowanej diagnostyki można wykorzystać profile EUROLINE 10-alergenowe.

Testy EUROLINE obejmują bardzo szerokie spektrum alergenów, a dodatkowo każdy z nich zawiera pasmo CCD, czyli marker reakcji krzyżowych, bardzo pomocny przy ocenie wyników z wieloma dodatnimi pasmami alergenów zawierających reszty CCD, jak pyłek traw i drzew, warzywa i owoce. Istnieje również możliwość pełnej automatyzacji metody, co znacząco skraca czas, jaki diagnosta laboratoryjny musi poświęcić na wykonanie badania.

Podkalicki

Michał Podkalicki

Kierownik ds. Optymalizacji Sprzedaży i Analiz Biznesowych, Senior Product Manager ds. Alergologii

536 011 477

m.podkalicki@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów