Czego szukasz?

Filtrowanie

Jeden za wszystkich: EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil

02 lutego, 2022
Katarzyna Buska-Mach
Blot SARS EUROIMMUN

Jako specjaliści w dziedzinie diagnostyki serologicznej wiemy, że w badaniu przeciwciał liczą się precyzja i czas wykonania badania. Oba te warunki spełnia nowy test immunoblot Anty-SARS-CoV-2 Profil, umożliwiający jednoczesną detekcję szeregu najważniejszych przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz innym koronawirusom wywołującym infekcje sezonowe!

Opracowano już wiele testów służących do wykrywania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Na wnioski, które można wysnuć na podstawie pozytywnego wyniku testu serologicznego, mogą mieć wpływ: specyficzność wykrywanych przez test przeciwciał oraz zastosowany w nim antygen. Wszystko zależy od tego, z jakimi antygenami SARS-CoV-2 reagują przeciwciała, które wykrywamy za pomocą danego testu. Testy serologiczne do diagnostyki przeciwciał są najczęściej oparte o antygen S (kolca) lub N (nukleokapsydu) SARS-CoV-2.

Znajomość budowy koronawirusa wpływa na projektowanie wiarygodnych testów do diagnostyki serologicznej COVID-19

Białko N SARS-CoV-2 cechuje immunodominacja, co oznacza, że spośród wielu antygenów SARS-CoV-2 przeciwko temu białku odpowiedź immunologiczna rozwija się najsilniej. W związku z tym detekcja przeciwciał przeciwko białku N SARS-CoV-2 zapewnia wysoką czułość badania. Jeżeli zależy nam na swoistości testu, sięgamy po test oparty o białko S. Jego budowa różni się od analogicznej struktury występującej u innych znanych koronawirusów. Najniższą homologię wykazuje podjednostka S1 białka S SARS-CoV-2, zawierająca domenę wiążącą receptor docelowy dla wirusa (RBD – ang. receptor-binding domain). Zastosowanie tej podjednostki jako antygenu w teście serologicznym zapewnia wysokospecyficzną detekcję przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG)

Połączenie oceny przeciwciał przeciwko kilku antygenom wirusa SARS-CoV-2 zwiększa trafność diagnostyczną. Oczywiście jednoczesna detekcja kilku rodzajów przeciwciał jest cenna tylko wtedy, gdy możemy je różnicować. Dlatego firma EUROIMMUN stworzyła nowy test do diagnostyki przeciwciał EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG). Jest to test multiparametryczny, umożliwiający detekcję przeciwciał IgG przeciwko najważniejszym białkom wirusa SARS-CoV-2:

 • podjednostce S1 białka S (zawierającej domenę RBD)
 • podjednostce S2 białka S
 • białku N (NCP)

EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG) to zestaw wyselekcjonowanych i trafnie zaprojektowanych antygenów do badania przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Białko S to główny antygen, który jest wykorzystywany w szczepionkach przeciwko COVID-19. U osób zaszczepionych dochodzi do syntezy wyłącznie przeciwciał przeciwko białku S. Podjednostka S1 białka S SARS-CoV-2 stanowi główny cel wiązania przeciwciał neutralizujących, mogących pełnić kluczową rolę w mechanizmach odporności przeciwko SARS-CoV-2.

W przypadku białka N wirusa, w teście EUROIMMUN zastosowano specjalnie zaprojektowane, modyfikowane białko nukleokapsydu (NCP – ang. nucleocapsid protein). Jest to nowatorski antygen, który zapewnia wysokoczułą i specyficzną detekcję przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Zawiera wyłącznie unikalne dla SARS-CoV-2 fragmenty białka N. Ogranicza to do minimum ryzyko reakcji krzyżowych dzięki usunięciu niespecyficznych sekwencji aminokwasowych. Ponadto, w celu różnicowania, w teście EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG) jako dodatkowe antygeny zastosowano białka N innych patogennych dla człowieka koronawirusów wywołujących infekcje sezonowe:

 • HCoV-HKU1
 • HCoV-OC43
 • HCoV-NL63
 • HCoV-229E

Zastosowanie testu EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG)

Szeroki profil badanych przeciwciał w teście EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG) pozwala przede wszystkim na ocenę indywidualnej odpowiedzi immunologicznej na SARS-CoV-2 i umożliwia potwierdzenie obecności przeciwciał specyficznych dla tego wirusa. Dzięki dodatkowym antygenom innych koronawirusów profil Anty-SARS-CoV-2 pozwala na różnicowanie przeciwciał powstałych w wyniku przebycia COVID-19 od sezonowych infekcji. Ponadto test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG) wykrywa przeciwciała przeciwko białku S (zarówno S1, jak i S2), które powstają w wyniku zaszczepienia dostępnymi obecnie szczepionkami przeciw COVID-19.

Test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil (IgG) to test typu immunoblot – metoda ta świetnie sprawdza się w praktyce laboratoryjnej. Wieloparametrowe oznaczenie w trakcie jednej inkubacji oszczędza czas i umożliwia badanie pojedynczych próbek pacjentów niezależnie od siebie. W przypadku dużych serii surowic możliwa jest pełna automatyzacja badania (automaty EUROBlotMaster i EUROBlotOne).

Buska

Katarzyna Buska-Mach

Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Senior Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10

731 810 399

k.buska-mach@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Katalog produktów