Czego szukasz?

Filtrowanie

Testy serologiczne mogą dać odpowiedź na pytanie, czy pacjenci przeszli chorobę COVID-19

24 kwietnia, 2020
Magdalena Ratajczak

„Testy diagnostyczne wykrywające przeciwciała są przydatne, gdy chcemy stwierdzić, czy osoba przebyła COVID-19, a nie w przypadku, gdy chcemy wykryć osoby, które są chore w tej chwili i mogą być źródłem zakażenia” – mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Zdaniem profesora czas obecności wirusa w drogach oddechowych jest różny. Patogen może utrzymywać się nawet przez 38 dni, ale średnio antygeny wirusa lub jego RNA wykrywamy 20–21 dni od zakażenia.

Obok rekomendowanych testów molekularnych istnieją testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała w surowicy pacjenta w klasach IgA, IgM i IgG i mogą być wykonywane w większości laboratoriów analitycznych. Jak twierdzi prof. Horban, po 7 dniach przeciwciała są obecne u 40% pacjentów, a po 14 dniach aż u 90%. Obecność przeciwciał IgG może świadczyć o tym, że dana osoba przechorowała już COVID-19.

Występowanie objawów klinicznych u pacjentów dotkniętych chorobą nie jest skutkiem samego wniknięcia i namnażania się wirusa w organizmie, a efektem obrony układu immunologicznego i chęcią zniszczenia patogenu. Taką obroną organizmu może być np. obecność lizozymu we łzach bądź wydzielanie cytokin. Te ostatnie powodują wystąpienie takich objawów klinicznych jak gorączka, bóle mięśniowe, stawowe, kaszel i katar. Kolejny etap to właśnie tworzenie przeciwciał IgM, IgA i IgG – wyjaśnia profesor.

Prawdopodobnie osoby zarażone będą w przyszłości odporne na wirusa SARS-CoV-2. Odporność zapewnią im komórki pamięci immunologicznej, które nie dopuszczą do rozwoju choroby po kontakcie z patogenem.

Opracowano na podstawie: https://www.mp.pl/kurier/234242,prof-horban-testy-serologiczne-przydatne-dla-sprawdzenia-czy-dana-osoba-przebyla-covid-19,1

Ratajczak

Magdalena Ratajczak

Kierownik Regionu (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie)

510 171 461

m.ratajczak@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów