Czego szukasz?

Filtrowanie

Wpływ przyjmowania sterydów na ryzyko zachorowania na COVID-19

01 czerwca, 2020
Patryk Matuszek

Na początku maja 2020 roku na łamach czasopisma „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” (JCEM) ukazał się artykuł wskazujący, że osoby, które przyjmują pewną klasę hormonów steroidowych, zwanych glikokortykoidami, są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2, a jeśli do niego dojdzie, grozi im ciężki przebieg choroby COVID-19.

Glikokortykosteroidy (glikokortykoidy, kortykosteroidy) to hormony steroidowe produkowane w obrębie kory nadnerczy. Regulują one wiele procesów fizjologicznych, umożliwiając organizmowi radzenie sobie z fizycznym i emocjonalnym stresem. Wpływają na procesy metaboliczne (metabolizm węglowodanów, białek, lipidów) i obronne oraz na wydzielanie innych hormonów. Glikokortykosteroidy to także leki suplementujące niedobory hormonów oraz leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Mogą być podawane wziewnie, doustnie, donosowo, dożylnie bądź w postaci maści.

Stosuje się je powszechnie w przebiegu wielu chorób zapalnych, często z bardzo dobrymi skutkami leczenia. Ze względu na ich właściwości immunosupresyjne, czyli tłumiące działanie układu immunologicznego, przyjmowanie glikokortykoidów może być problematyczne w przypadku chorób zakaźnych, w tym również COVID-19. Według autorów wspomnianej publikacji osoby regularnie zażywające glikokortykosteroidy mogą być bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wykazują cięższy przebieg COVID-19. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecnie odradza stosowanie glikokortykosteroidów podczas leczenia COVID-19.

Ze względu na to, że glikokortykoidy często są podstawowym lekiem podawanym w przebiegu wielu chorób o charakterze zapalnym, decyzja o ich ewentualnym odstawieniu powinna być podjęta wyłącznie przez lekarza. Pacjenci zakażeni SARS-CoV-2 w żadnym wypadku nie powinni podejmować jej bez konsultacji lekarskiej.

Opracowano na podstawie: https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10312820/ludzie-przyjmujacy-sterydy-z-powodu-przewleklej-choroby-moga-byc-bardziej-narazeni-na-covid-19.html oraz Kaiser U.B. i wsp. Our Response to COVID-19 as Endocrinologists and Diabetologists. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 2020; 105(5): 1299–1301, https://doi.org/10.1210/clinem/dgaa148.

Matuszek

Patryk Matuszek

Ekspert ds. Szkoleń i Wystąpień Publicznych, Senior Product Manager ds. Boreliozy

503 026 072

p.matuszek@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu?





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów