Czego szukasz?

Filtrowanie

Całkowite estrogeny


Informacje kliniczne

Estradiol, estron i estriol należą do najważniejszych estrogenów endogennych. Ich biosynteza zachodzi w jajnikach, jądrach i nadnerczach. Estrogeny odpowiadają za rozwój i funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych. Ich precyzyjnie wyregulowana interakcja reguluje cykl menstruacyjny i ciążę. Brak równowagi hormonalnej prowadzi do zaburzeń płodności i miesiączkowania. Wraz z menopauzą produkcja estrogenów sukcesywnie spada, a w okresie pomenopauzalnym stabilizuje się na niskim poziomie.

Estradiol jest istotnym, naturalnym estrogenem o wysokim powinowactwie do receptora estrogenowego. Odgrywa rolę w procesach cyklu miesiączkowego i ciąży. Występuje w największym stężeniu w latach płodności. W okresie menopauzy i po menopauzie stężenie estradiolu znacznie spada.

Estron wykazuje słabe działanie estrogenowe. Chociaż ma tylko ograniczone znaczenie przed menopauzą, to właśnie estrogen występuje w najwyższym stężeniu po menopauzie. Ma na celu wykluczenie pomenopauzalnego niedoboru estrogenów. Skoniugowane estrogeny, zwłaszcza siarczan estronu, są rezerwuarem w krwiobiegu i mogą być reaktywowane przez rozszczepienie pozostałości siarczanowych w wątrobie.

Wysokie stężenia estriolu są wykrywane głównie podczas ciąży.

Diagnostyka

Oznaczenie estrogenu wspomaga diagnostykę zaburzeń metabolizmu hormonów płciowych, które mogą prowadzić do przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego.

Ponadto pomiar estrogenu służy do określania stanu płodności u kobiet. W terapiach mających wpływ na poziom estrogenów, pomiar całkowitego poziomu estrogenów może przyczynić się do lepszej oceny prognostycznej powodzenia terapii.

Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Więcej informacji uzyskają Państwo, kontaktując się z naszym Działem Informacji Naukowej





    Katalog produktów