Czego szukasz?

Filtrowanie

Z pasją do reumatologii

03 października, 2024
EUROIMMUN Polska
Z pasją do reumatologii

Diagnostyka chorób reumatycznych o podłożu autoimmunizacyjnym stanowi szczególne wyzwanie. Grupa ta obejmuje co najmniej 400 różnych schorzeń zapalnych stawów, tkanki łącznej lub naczyń, które często wymagają zastosowania odmiennych terapii i charakteryzują się różnorodnymi objawami. Istotną cechą towarzyszącą chorobom reumatycznym o podłożu autoimmunizacyjnym są autoprzeciwciała. Ich wykrycie może dostarczyć kluczowych wskazówek, szczególnie w diagnostyce różnicowej, umożliwiając tym samym szybkie rozpoczęcie leczenia.

Autoprzeciwciała od A do Z

Diagnostyka chorób autoimmunizacyjnych jest złożonym procesem wymagającym precyzyjnych i niezawodnych narzędzi diagnostycznych. Ich rozpoznawanie i monitorowanie od lat wspierają innowacyjne rozwiązania dostarczane przez EUROIMMUN. Nasza oferta jest stale rozwijana i dziś oferujemy specjalistyczne systemy testowe do wykrywania szerokiego spektrum autoprzeciwciał – od ANA (przeciwciała przeciwjądrowe) aż po anty-Zo (przeciwciało swoiste dla miopatii zapalnych). Za pomocą systemów testowych EUROIMMUN można wykryć niemal wszystkie znane markery serologiczne autoimmunizacyjnych chorób reumatycznych, w tym kilka unikalnych parametrów, takich jak anty-NVL (twardzina układowa) czy przeciwciała anty-cN-1A (wtrętowe zapalenie mięśni). Dla uznanych markerów, takich jak czynnik reumatoidalny czy autoprzeciwciała przeciw cytrulinowanym peptydom (ACPA, ang anti-citrullinated peptide antibodies), które zgodnie z rekomendacjami ACR i EULAR odgrywają istotną rolę w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), dostępne są różne metody laboratoryjne do wykonywania oznaczeń ilościowych.

Nasze portfolio do diagnostyki chorób reumatycznych uzupełniają testy do serologicznej diagnostyki zapaleń stawów o podłożu infekcyjnym oraz testy do oceny ryzyka i monitorowania leczenia osteoporozy. Ponadto EUROIMMUN oferuje wiele innych testów do diagnostyki chorób autoimmunizacyjnych, infekcji i alergii oraz do monitorowania leczenia biologicznego (ang. therapeutic drug monitoring, TDM).

Szeroka gama metod diagnostycznych

Systemy testowe EUROIMMUN wykorzystują różne metody, które są nieustannie rozwijane przez naszych ekspertów. Opracowanie technologii BIOCHIP w latach 80. XX w. było kamieniem milowym w rozwoju metody immunofluorescencji pośredniej (IIFT). Połączenie różnych substratów na jednym polu reakcyjnym umożliwia wykrycie szerokiego profilu przeciwciał w trakcie jednej inkubacji. Przykładem jest złoty standard w diagnostyce ANA, czyli wykrywanie przeciwciał przeciwjądrowych metodą IIFT na ludzkich komórkach nabłonkowych (HEp-2). Zgodnie z klasyfikacją ICAP na komórkach HEp-2 można wyróżnić 15 jądrowych wzorów świeceń, 9 wzorów cytoplazmatycznych i 5 mitotycznych. Kiedy połączy się je z zawartym w mozaikach BIOCHIP substratem wątroby małpy, ocena wzorców IIFT na komórkach HEp-2 staje się jeszcze łatwiejsza.

Oprócz testów przesiewowych metodą IIFT oferujemy bogatą gamę systemów testowych do określenia specyficzności antygenowej wykrytych przeciwciał, w tym ilościowe lub półilościowe testy ELISA czy ChLIA oraz wieloparametrowe profile EUROLINE, które umożliwiają wykrywanie nawet do 20 autoprzeciwciał w jednej inkubacji (np. profil EUROLINE Systemic Sclerosis wspomagający diagnostykę twardziny układowej i zespołów nakładania czy profile EUROLINE Myositis do diagnostyki serologicznej miopatii zapalnych). Nowym rozwiązaniem jest EUROMicroblot, czyli zminiaturyzowana technologia immunoblot wykorzystująca klasyczną 96-dołkową mikropłytę ELISA. Uzupełnieniem diagnostyki chorób reumatycznych są testy molekularne, takie jak EUROArray HLA-B27 Direct wspomagający diagnostykę zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK).

Dzięki różnorodności metod i bogatemu spektrum wykrywanych przeciwciał diagnostyka laboratoryjna w oparciu o systemy testowe EUROIMMUN jest niezawodna i elastyczna. Przykładem może być możliwość wykrywania przeciwciał anty-dsDNA (kluczowy parametr w diagnostyce tocznia rumieniowatego układowego) za pomocą testów typu ELISA, ChLIA lub testu immunofluorescencyjnego na komórkach Crithidia luciliae (CLIFT).

Kompleksowa oferta dla Twojego laboratorium

Portfolio EUROIMMUN oprócz systemów testowych obejmuje również innowacyjne rozwiązania w zakresie automatyzacji i oprogramowania, które pozwalają na w pełni zautomatyzowany przebieg inkubacji oraz automatyczną ocenę wyników. Oferujemy elastyczne opcje automatycznego przetwarzania wszystkich naszych systemów testowych dla dowolnej liczby próbek i dla laboratoriów różnej wielkości.

Oprogramowanie laboratoryjne EUROLabOffice 4.0 przyspiesza i upraszcza pracę w laboratorium diagnostycznym, pozwalając na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa poprzez śledzenie procesu obiegu próbki oraz powiązanych z nią danych i wyników.

Autor: Anne Rupprecht
Tłumaczenie: EUROIMMUN Polska

Katalog produktów