Czego szukasz?

Filtrowanie

Zapalił się mózg! Mylące objawy psychiczne w chorobach autoimmunologicznych | Jak uniknąć błędnej diagnozy? [webinar]

19 września, 2024
EUROIMMUN Polska
prof. Waszkiewicz

Zaburzenia neurologiczne o podłożu autoimmunizacyjnym, np. autoimmunologiczne zapalenie mózgu, mogą manifestować się szerokim zakresem objawów – zarówno neurologicznych, jak i psychiatrycznych. Błędne rozpoznanie niektórych chorób układu nerwowego jako zaburzeń psychiatrycznych może wiązać się z opóźnieniem we wdrożeniu skutecznej terapii.

10 października 2024 r. o godzinie 18:00 odbędzie się seminarium internetowe pt. „Zapalił się mózg! Mylące objawy psychiczne w chorobach autoimmunologicznych | Jak uniknąć błędnej diagnozy?”, które poprowadzi prof. dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Na przykładzie wybranych przypadków klinicznych prof. Waszkiewicz omówi tzw. czerwone flagi, które powinny wzbudzić podejrzenie autoimmunologicznego zapalenia mózgu i innych schorzeń neurologicznych, oraz przedstawi najważniejsze informacje z zakresu badań laboratoryjnych na obecność przeciwciał antyneuralnych, których wykonanie jest niezbędne w diagnostyce różnicowej zaburzeń psychiatrycznych i schorzeń o podłożu autoimmunizacyjnym.

Agenda seminarium:

  • Autoimmunizacja w gabinecie psychiatry (autoimmunologiczne zapalenie mózgu i inne schorzenia neurologiczne)
  • Przypadki kliniczne – niepokojące objawy i czerwone flagi
  • Diagnostyka przeciwciał antyneuralnych w praktyce psychiatrycznej
  • Znaczenie interdyscyplinarnej współpracy psychiatry, neurologa, onkologa i diagnosty laboratoryjnego

O prelegencie

Prof. dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz – kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, specjalistą z zakresu psychiatrii.  Aktualnie pełni funkcję kierownika Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezesa Oddziału Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także przewodniczącego Komisji ds. Uzależnień Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jego zainteresowania naukowe obejmują badanie oraz poszukiwanie biomarkerów zaburzeń psychicznych, badanie uzależnień, oddziaływań psychoterapeutycznych, wpływu substancji psychoaktywnych na organizm, a także badanie schorzeń psychicznych w aspekcie zmian biochemicznych, w neuroobrazowaniu, neurofizjologicznych, neuropsychologicznych i genetycznych oraz wpływu diety na te schorzenia. W dorobku naukowym ma około 500 publikacji naukowych polsko- i anglo-języcznych. Interesuje się muzyką, malarstwem, filmem i sportem – biernie.

Katalog produktów