Dlaczego niektórzy pacjenci mają bardzo poważne objawy COVID-19, podczas gdy inni przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 zupełnie bezobjawowo? Pytanie to skłoniło naukowców do podjęcia badań w tej kwestii. Badacze pod kierownictwem Andre Frankego, profesora medycyny molekularnej na Uniwersytecie w Kilonii w Niemczech, przebadali ponad 1900 ciężko chorych na COVID-19 pacjentów z Hiszpanii i Włoch i porównali z 2300 osobami, które stanowiły grupę kontrolną. Aby zidentyfikować potencjalne czynniki genetyczne zaangażowane w zachorowanie na COVID-19, analizowano cały genom uczestników eksperymentu.
Która grupa krwi może zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19?
Opublikowane w „New England Journal of Medicine” wyniki badań wskazują na powiązanie grupy krwi z ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2. Z danych wynika, że u osób z grupą krwi A istnieje większe ryzyko zakażenia – aż o 45% w stosunku do osób z innymi grupami krwi! Grupa krwi A wpływa też na wyższe ryzyko rozwinięcia ciężkich objawów. Ciekawe jest również spostrzeżenie, że u osób z grupą krwi 0 ryzyko jest najmniejsze; naukowcy twierdzą, że występuje u nich efekt ochronny. Z czego to wynika? „Geny kontrolujące grupę krwi wpływają również na struktury powierzchniowe komórek, co z kolei może wpływać na zdolność wirusa do infekowania tych komórek” – powiedział dr Roy Silverstein, hematolog, kierujący Wydziałem Medycyny w Medical College of Wisconsin. Ponadto grupa krwi wiąże się z ryzykiem rozwoju zakrzepów – z obserwacji wynika, że do ciężkich objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zalicza się także powstawanie zagrażających życiu zakrzepów.
Czy badania będą kontynuowane?
Opublikowane badania zostały przeprowadzone w bardzo krótkim czasie i w związku z tym autorzy pracy podkreślają, że ich kontynuacja jest niezbędna. Konieczne będzie wykonanie dalszych, bardziej szczegółowych analiz, które będą oparte na starannie wybranych grupach badanych, z uwzględnieniem np. różnych grup etnicznych. Wyniki planowanych badań będą miały duże znaczenie podczas projektowania leków lub szczepionek przeciwko COVID-19.
Piśmiennictwo
- https://edition.cnn.com/2020/06/17/health/coronavirus-genes-blood-type-study/index.html
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2020283?query=featured_coronavirus#article_references
- https://www.medonet.pl/koronawirus,koronawirus–geny-i-grupa-krwi-zdradzaja–kto-jest-bardziej-narazony-na-zachorowanie-i-smierc-z-powodu-covid-19,artykul,57275934.html
Anna Kołtyś
Specjalista ds. Informacji Naukowej, Product Manager ds. Autoimmunologii