Czego szukasz?

Filtrowanie

Choroby tropikalne podbijają Europę

09 października, 2020
Barbara Pawłowska
Choroby tropikalne podbijaja Europe

Arbowirusy (ang. arthropod borne viruses), czyli wirusy przenoszone przez stawonogi (głównie komary), należą do patogenów najczęściej wywołujących choroby zakaźne u ludzi. Stanowią szczególnie istotny problem zdrowotny w regionach świata o gorącym (tropikalnym i subtropikalnym) klimacie. Oprócz najczęściej rozpoznawanych chorób tropikalnych wywoływanych przez arbowirusy, czyli gorączki denga oraz gorączki chikungunya, niebezpieczna i często diagnozowana jest również infekcja wywoływana przez wirusa Zika, który w latach 2015–2016 rozprzestrzenił się na znacznym obszarze Ameryki Południowej.

Zdecydowana większość odnotowywanych w Europie przypadków chorób tropikalnych to infekcje importowane z krajów o gorącym klimacie. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim podczas popularnych egzotycznych wycieczek turystycznych, np. do Tajlandii. Niewykluczone jednak, że w nadchodzących latach sytuacja ta ulegnie zmianie, gdyż w 2019 r. po raz pierwszy na naszych szerokościach geograficznych odnotowano przypadki zakażeń wirusem Zachodniego Nilu i wirusem Zika, które miały lokalny charakter. Jedną z przyczyn ich wystąpienia stanowi globalne ocieplenie klimatu, które z roku na rok jest coraz silniej odczuwalne. Wyższe temperatury powietrza, zarówno latem, jak i zimą, ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusom oraz ich wektorom z obszarów tropikalnych w kierunku północnym.

Lokalne przypadki zachorowań

W Niemczech we wrześniu ubiegłego roku u pacjenta z regionu Lipska potwierdzono zakażenie wirusem Zachodniego Nilu, przy czym przypadek ten uznano za pierwszą transmisję arbowirusa przez lokalne komary. W późniejszym czasie we wschodniej części Niemiec wykryto jeszcze trzy takie zachorowania, a ponieważ około 80% zakażeń wirusem Zachodniego Nilu przebiega bezobjawowo (zatem nie są one diagnozowane), przyjmuje się, że infekcja ta mogła dotyczyć wielu innych osób.

Z kolei we Francji do końca października 2019 r. rozpoznano trzy lokalne przypadki zakażenia wirusem Zika. Chorzy byli swoimi bezpośrednimi sąsiadami.

Inne choroby tropikalne również zaczynają rozprzestrzeniać się lokalnie – kilka rodzimych przypadków dengi i gorączki chikungunya odnotowano w południowej Francji, Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Wirusy odpowiedzialne za te infekcje nie są przenoszone przez endemicznie występujące na naszych szerokościach geograficznych owady, ale przez komary tygrysie i inne gatunki charakterystyczne dla klimatu tropikalnego, które są już sporadycznie spotykane w południowej i środkowej Europie.

Arbowirusy są przenoszone głównie przez komary, ale nie jest to jedyna możliwa droga transmisji tych patogenów. Pod koniec 2019 r. w Hiszpanii zgłoszono pierwszy przypadek zachorowania na gorączkę denga, do którego doszło na skutek kontaktu płciowego z zakażoną osobą. Ten sposób transmisji został już wcześniej udokumentowany w przypadku innego arbowirusa – wirusa Zika. Zakażenie tym wirusem jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż istnieje ryzyko rozwoju małogłowia u płodu na skutek zakażenia przez łożysko.

Diagnostyka wirusologiczna

Przebieg zakażeń wywoływanych przez różne arbowirusy jest zwykle podobny, dlatego u większości chorych rozpoznania nie można ustalić wyłącznie na podstawie objawów klinicznych. W przypadku podejrzenia którejś z chorób tropikalnych należy zastosować ukierunkowaną diagnostykę laboratoryjną.

Systemy testowe EUROIMMUN do diagnostyki arbowirusów służą zarówno do wykrywania ostrych, jak i przebytych infekcji. Testy RT-PCR umożliwiają niezawodne i jednoznaczne potwierdzenie obecności patogenu w badanej próbce. Wykrycie wirusowego RNA jest jednak możliwe tylko w pierwszych dniach infekcji. W związku z tym badania serologiczne odgrywają ważną rolę w diagnostyce chorób wywoływanych przez arbowirusy – specyficzne przeciwciała można oznaczyć zarówno w krótkim czasie po zakażeniu, jak i po upływie kilku tygodni. Testy ELISA umożliwiają potwierdzenie obecności swoistych przeciwciał klasy IgM i IgG. W przypadku wykrycia swoistych przeciwciał jedynie w klasie IgG dowodem ostrej infekcji jest stwierdzenie dynamiki przyrostu poziomu przeciwciał na podstawie wyników z dwóch próbek pobranych od pacjenta w odstępie 2–4 tygodni.

Podsumowanie

Badania podróżnych powracających z regionów świata obarczonych zwiększonym ryzykiem chorób tropikalnych oraz skrining ludności w przypadku wystąpienia epidemii są rozsądnymi obszarami zastosowania badań w kierunku zakażeń arbowirusowych.

Piśmiennictwo

  1. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/epidemiological-update-west-nile-virus-transmission-season-europe-2019.
  2. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/epidemiological-update-third-case-locally-acquired-zika-virus-disease-hyeres-france.
  3. European Centre for Disease Prevention and Control, Autochthonous cases of dengue in Spain and France – 1 October 2019, ECDC: Stockholm 2019.
  4. https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/RRA-dengue-in-Spain-France_1Oct2019.pdf.
  5. European Centre for Disease Prevention and Control, Sexual transmission of dengue in Spain – 18 November 2019, ECDC: Stockholm 2019, https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/RRA-sexual-transmission-dengue-in-Spain.pdf.
Barbara Pawłowska

Barbara Pawłowska

Zastępca Kierownika Działu Informacji Naukowej, Kierownik ds. Szkoleń On-line

71 75 66 045

b.pawlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów