Czego szukasz?

Filtrowanie

EUROArray HLA-B27 idealny do badań w ramach programu lekowego dla chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

16 maja, 2023
Tomasz Janiszewski
EUROArray HLA-B27 idealny do badań w ramach programu lekowego

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest to przewlekła, w większości przypadków postępująca choroba o podłożu zapalnym. Zaliczana jest do spondyloartropatii, a objawia się przede wszystkim sztywnością oraz uciążliwym bólem kręgosłupa. Choroba obejmuje głównie szkielet osiowy, czyli kręgosłup, staw krzyżowo-biodrowy oraz spojenie łonowe. Nazwa jednostki chorobowej jest ściśle związana z mechanizmem jej przebiegu: przewlekły stan zapalny i reumatyczny charakter choroby prowadzą do zarastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami, a w konsekwencji do postępującego usztywnienia kręgosłupa i deformacji naturalnych krzywizn.

Chociaż etiologia choroby nie została jeszcze całkowicie poznana, wiadomo, że na jej rozwój wpływają czynniki:

 • genetyczne (HLA-B27)
 • immunologiczne (zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego)
 • środowiskowe

Programy lekowe dostępne w Polsce

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa programy lekowe dotyczące spondyloartropatii osiowych, które opierają się na wykorzystaniu różnych postaci inhibitorów TNF-alfa (Adalimumab, Certolizumab pegol, Etanercept, Golimumab, Infliksymab, Sekukinumab):

 1. Leczenie inhibitorami TNF-alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45)
 2. Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (ICD-10 M46.8)

Należy zaznaczyć, że wspomniane programy nie są przeznaczone dla wszystkich pacjentów, u których rozpoznano SpA. Warunkiem kwalifikacji do leczenia jest spełnienie konkretnych kryteriów zawartych w danym programie lekowym. Kryteria kwalifikujące pacjentów do wymienionych programów terapeutycznych z zastosowaniem leków biologicznych obejmują badanie HLA-B27.

EUROArray HLA-B27

Firma EUROIMMUN posiada w swojej ofercie test, który pozwala na wykonanie badania wymienionego w programach lekowych dla pacjentów z ZZSK i SpA. Test EUROArray HLA-B27 służy do molekularnej diagnostyki in vitro alleli HLA-B*27 w genomowym DNA pacjenta. Wykrywa on wszystkie warianty genetyczne HLA-B27, zarówno te związane, jak i niezwiązane z daną jednostką chorobową. To właśnie na eksonie 2 genu HLA-B27 zlokalizowane są dwa podtypy: HLA-B*27:06 i HLA-B*27:09, które nie są związane z jednostką chorobową. Test genetyczny EUROArray HLA-B27 został zaprojektowany tak, aby wykrywał zarówno ekson 2, jak i ekson 3 genu HLA-B27, co maksymalnie zwiększa wiarygodność badania i daje jednoznaczne wyniki. EUROArray HLA-B27 zapewnia bardziej precyzyjne i wiarygodne wyniki niż testy serologiczne. Dodatkowy atut stosowania testu genetycznego to brak wpływu na wynik badania innych czynników, takich jak dieta, leki czy infekcje. EUROArray HLA-B27 to szybkie i proste badanie, do którego wykonania potrzebna jest próbka krwi lub wymaz z policzka.

Tomasz Janiszewski

Tomasz Janiszewski

Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Diagnostyki Molekularnej i Produktów IDS

572 596 102

t.janiszewski@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Katalog produktów