Firma EUROIMMUN Polska została dystrybutorem produktów oraz urządzeń Immunodiagnostic Systems (IDS) na terenie Polski. W swojej ofercie posiada dwa urządzenia: IDS-i10 oraz IDS-iSYS. IDS-iSYS jest w pełni zautomatyzowanym aparatem typu random access, który sprawdzi się w średniej wielkości laboratorium. Testy firmy IDS opierają się na zasadzie chemiluminescencji, a całe środowisko produktów i sprzętów firmy IDS jest bardzo proste w użytkowaniu i w znacznym stopniu usprawnia pracę laboratorium. Z tego filmu dowiesz się więcej na temat portfolio firmy IDS oraz urządzenia IDS-iSYS, a także w jaki sposób wdrożyć system IDS do Twojego laboratorium.
00:46 IDS-iSYS – nowoczesna platforma w diagnostyce laboratoryjnej
02:03 Przegląd urządzenia IDS-iSYS – najważniejsze funkcje
04:25 Prosta obsługa IDS-iSYS
05:50 Jakie badania są dostępne dla urządzeń IDS?
06:16 Co zawiera zestaw testowy IDS?
07:36 Dane kontaktowe
IDS-iSYS – kompaktowe urządzenia dla laboratorium średniej wielkości
IDS-iSYS jest w pełni zautomatyzowanym aparatem, który sprawdzi się w średniej wielkości laboratorium. Jego wymiary oraz waga pozwalają na umiejscowienie go na blacie roboczym bądź dedykowanym stole. Wszystkie elementy znajdują się w widocznym miejscu z bezpośrednim dostępem dla osoby obsługującej, a wszelkie odczynniki zużywalne z łatwością zmieszczą się w dogodnym miejscu, czy to obok urządzenia na blacie roboczym, czy w niewidocznym miejscu pod stołem. Ze względu na wykorzystanie wysokiej jakości materiałów urządzenie charakteryzuje się bardzo niską awaryjnością, natomiast w przypadku pojawienia się ewentualnego problemu, zdalną czy bezpośrednią pomocą służy nasz niezawodny serwis, tak by jak najszybciej przywrócić płynność oznaczeń w laboratorium. Konserwacja aparatu jest ograniczona do minimum i sprowadza się do wyczyszczenia powierzchni roboczej aparatu, opróżnienia pojemników na odpady oraz zastosowania funkcji płukania urządzenia.
Przegląd urządzenia IDS-iSYS – najważniejsze funkcje
IDS-iSYS jest urządzeniem typu random access, które w godzinę umożliwia wydanie 120 wyników, a dodatkowo daje możliwość pomiaru do 15 parametrów jednocześnie. W zależności od badanego parametru próbką może być surowica, osocze, ślina, mocz czy próbki kału. Urządzenie pozwala na zaprogramowanie różnego rodzaju probówek – od standardowych, poprzez probówki o różnych kształtach, a kończąc na mikroprobówkach pediatrycznych. Natomiast kiedy do laboratorium trafia bardzo ważna próbka, której wynik jest potrzebny natychmiast, z pomocą przychodzi funkcja STAT, czyli wykonanie analizy próbki w tak zwanym trybie „na cito”.
Ponieważ w aparacie IDS-iSYS obecne są płyty chłodzące reagenty, możliwe jest stałe utrzymanie temperatury na poziomie 12–15 stopni Celsjusza, dzięki czemu odczynniki mogą pozostawać na pokładzie aparatu, nawet kiedy nie jest wykonywana analiza.
Nad prawidłowym przebiegiem pomiarów czuwają liczne systemy kontrolne, takie jak detekcja poziomu płynów, odpadów czy detekcja zatorów. W przypadku pojawienia się problemu na ekranie komputera pojawi się komunikat o jasno zdefiniowanej treści oraz podpowiedź, jak dany problem możemy wyeliminować.
Prosta obsługa IDS-iSYS
Firma IDS przygotowała dla użytkownika niezwykle prosty w obsłudze program, w którym wszystkie komunikaty wyświetlane są w czytelny sposób, a każda funkcja jest dokładnie opisana. Po zalogowaniu się do systemu pokaże nam się główny pulpit, gdzie znajdują się ikony najważniejszych funkcji, takich jak kontrola poprawności działania urządzenia, komunikaty błędów oraz schematyczne przedstawienie pozycji, w których znajdują się reagenty oraz próbki. Każdy z odczynników posiada swój indywidualny kod kreskowy, który jest sczytywany podczas załadunku. Dzięki temu program automatycznie wykrywa dany reagent i zapisuje jego pozycję. Dodatkowo aparat sam odczytuje datę ważności oraz liczbę pomiarów, które zostały wykonane z danego testu, a w przypadku zbliżania się do końca daty ważności informuje nas o tym odpowiednim komunikatem. Każdy z testów dodatkowo zawiera indywidualną krzywą kalibracyjną, którą należy wykonać raz na 10–30 dni. Również w tym przypadku, w momencie zbliżania się do końca ważności kalibracji, system nas o tym poinformuje.
Metodyka badań, zawartość zestawu testowego, obsługa aparatu
Analizy opierają się na zaawansowanej metodzie CLIA. Zestaw odczynników do przeprowadzenia analizy obejmuje: zestaw testowy, kontrole oraz kalibratory. Większość odczynników jest dostarczanych w formie gotowej do użycia. Opakowanie wystarczy otworzyć, wyjąć kartridż z odczynnikami i wprowadzić go do urządzenia. Programowanie odczynników oraz testu odbywa się poprzez odczytanie kodu kreskowego na opakowaniu oraz wgranie protokołu z płyty mini-CD dodanej do każdego zestawu. Każda z kaset odczynników posiada korki, które w górnej części posiadają miękką membranę, która z kolei podczas pierwszego pomiaru zostaje przebita przez igłę aparatu.
Tomasz Janiszewski
Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Diagnostyki Molekularnej i Produktów IDS