Mimo że na przełomie 2019 i 2020 roku słowo „koronawirus” dla większości z nas było nowe, to tzw. ludzkie koronawirusy (HCoV – Human coronavirus) znane są już od lat sześćdziesiątych XX wieku. Pierwszy ludzki koronawirus HCoV-229E został wyizolowany w 1966 roku. Rok później świat poznał kolejnego ludzkiego koronawirusa HCoV-OC43. Infekcje wywoływane przez te patogeny były nie do odróżnienia od innych łagodnych infekcji układu oddechowego. Kolejne dwa poznane HCoV to HCoV-NL63 i HCoV-HKU1, wyizolowane i opisane pod koniec 2004 roku. Dziś o wspomnianej „czwórce” można powiedzieć, że są to wirusy łagodne, wykazujące sezonowość i w większości przypadków powodujące łagodne choroby przeziębieniowe. Można zatem przypuszczać, że większość z nas przechodziła przed 2019 rokiem infekcję ludzkim koronawirusem.
Niestety kolejne trzy warianty HCoV wywoływały już groźne epidemie: w latach 2002–2003 epidemię SARS (wirus SARS-CoV(1)), w 2012 i 2015 roku epidemię MERS (wirus MERS-CoV) i od grudnia 2019 roku pandemię COVID-19 (wirus SARS-CoV-2).
Wirus SARS-CoV-2 postawił przed światem nauki wiele wyzwań. Po pierwsze, zaistniała potrzeba stworzenia skutecznej szczepionki. Po drugie, a może w zasadzie po pierwsze – narodziła się potrzeba stworzenia nowych testów diagnostycznych. Dziś możemy powiedzieć, że nauka sprostała obu zadaniom, ponieważ mamy zarówno szczepionkę przeciw COVID-19, jak i szeroką gamę testów diagnostycznych: do diagnostyki bezpośredniej oraz pośredniej infekcji SARS-CoV-2, a także do monitorowania odpowiedzi poszczepiennej.
EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profile IgG – test wielozadaniowy
Wśród testów diagnostycznych, które powstały w ostatnich miesiącach, na szczególną uwagę zasługuje serologiczny test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil IgG, który jest testem wielozadaniowym:
- Test ten wykrywa przeciwciała anty-SARS-CoV-2, różnicując dodatkowo przeciwciała przeciwko białku N, S1 oraz S2. Oznacza to, że test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 pomaga wśród osób seropozytywnych odróżnić ozdrowieńca od osoby zaszczepionej.
Typowy profil serologiczny bezpośrednio po zakażeniu/szczepieniu
- Dodatkowo test wykrywa przeciwciała przeciwko niegroźnym wariantom koronawirusów HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 i HCoV-HKU1, które odpowiedzialne są za sezonowe infekcje (przeziębienia).
Jak często w przeszłości przechodziliśmy infekcję ludzkimi koronawirusami?
Jesienią 2021 roku Dział Informacji Naukowej firmy EUROIMMUN przeprowadził na grupie 50 ochotników badania populacyjne za pomocą testu EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil IgG. Badanie przeprowadzono i oceniono za pomocą aparatu EUROBlotOne. Każdą z osób zbadano 2-krotnie: przed i po szczepieniu przeciwko COVID-19, wykonując łącznie 100 oznaczeń. Było to niezwykle istotne, aby wykluczyć wpływ szczepienia na ocenę przeciwciał przeciwko poprzednim wariantom HCoV.
Jakie uzyskano wyniki?
Wyniki uzyskane za pomocą testu EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 były bardzo interesujące. Po pierwsze, nie zauważono wpływu szczepienia przeciwko COVID-19 na ocenę przeciwciał przeciwko wariantom HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 i HCoV-HKU1, co potwierdza wysoką specyficzność testu. Po drugie okazało się, że znaczny odsetek przebadanych dawców przechodził w przeszłości infekcję poprzednimi wariantami HCoV (wykres 1). Ponad 60% badanych miało kontakt w przeszłości z HCoV-229E oraz HCoV-NL63. 39% i 17% naszych ochotników było w przeszłości zakażonych wariantami HCoV-OC43 i -HKU1. Nasze obserwacje potwierdziły fakt, że koronawirusy towarzyszyły ludziom już przed pandemią COVID-19 i z pewnością będą nam towarzyszyły w przyszłości.
Podsumowanie
Nowy test EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil wydaje się być idealnym rozwiązaniem zarówno w rutynowych badaniach diagnostycznych, jak i badaniach naukowych. W skład antygenowy testu wchodzą: antygeny białka N, S1 oraz S2 SARS-CoV-2, dzięki czemu możemy oceniać status immunologiczny zarówno po przechorowaniu, jak i po szczepieniu przeciwko COVID-19. Test zawiera również antygeny białka N wariantów HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 i HCoV-HKU1, dzięki czemu znajduje zastosowanie w przesiewowych badaniach populacyjnych oraz innych badaniach naukowych.
Patryk Matuszek
Ekspert ds. Szkoleń i Wystąpień Publicznych, Senior Product Manager ds. Boreliozy