Czego szukasz?

Filtrowanie

Jaki jest związek między COVID-19 a cukrzycą?

23 czerwca, 2020
Marek Łaszyn

Od początku trwania pandemii COVID-19 pojawiają się doniesienia na temat gorszych rokowań u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, którzy dodatkowo chorują na cukrzycę. W celu zbadania tych zależności powstał projekt CoviDIAB, który jest prowadzony przez międzynarodowy zespół specjalistów, zajmujących się zagadnieniami z zakresu diabetologii. Pierwsze doniesienia na temat rezultatów ich pracy pojawiły się na łamach „New England Journal of Medicine”.

Badacze donoszą, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 nie tylko powoduje gorsze rokowania u pacjentów z cukrzycą, ale również może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju cukrzycy typu 2. Założyli oni specjalny rejestr pacjentów, u których cukrzyca rozwinęła się na skutek zakażenia koronawirusem. Jego celem jest: poznanie skali zjawiska, zdefiniowanie objawów cukrzycy rozwiniętej na skutek COVID-19, a także opracowanie skutecznego sposobu monitorowania lub leczenia. Rejestr ten ma również być pomocny w ustaleniu, czy po wyleczeniu infekcji mijają zaburzenia metabolizmu glukozy.

Jak podkreślają badacze, zależność między cukrzycą a COVID-19 może być dwukierunkowa.

Z jednej strony, badania wskazują, że 20–30% osób zmarłych na skutek zakażenia koronawirusem chorowało wcześniej na cukrzycę. Zainfekowani pacjenci z cukrzycą wykazują też nietypowe jej powikłania, takie jak groźną dla życia kwasicę ketonową i hiperosmolarność osocza.

Z drugiej strony, zdrowi pacjenci, którzy zachorowali na COVID-19, rozwijali cukrzycę.

Mechanizm tych zależności nie został jeszcze wyjaśniony – ze względu na krótki okres kontaktu ludzi z nowym koronawirusem. Wiadomo, że SARS-CoV-2 wnika do komórek za pośrednictwem białka powierzchniowego ACE2, które występuje nie tylko na powierzchni komórek płuc, lecz zostało też zlokalizowane w innych narządach i tkankach, zaangażowanych w procesy metaboliczne, takich jak: nerki, trzustka, wątroba, jelito cienkie, tkanka tłuszczowa. Zainfekowanie tych narządów może powodować, że wirus zmienia metabolizm glukozy u osób z cukrzycą, powodując jej powikłania, natomiast u innych osób przyczynia się do jej rozwoju.

Opracowano na podstawie: https://pulsmedycyny.pl/nejm-covid-19-moze-powodowac-rozwoj-cukrzycy-993934.

Łaszyn

Marek Łaszyn

Kierownik Regionu (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie)

501 411 235

m.laszyn@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów