Czego szukasz?

Filtrowanie

Koronawirus w Chinach: nowe ognisko w Pekinie

25 czerwca, 2020
Marta Janik

Pekin przeżywa prawdopodobnie drugą falę epidemii COVID-19. Najnowsze ognisko zakażeń SARS-CoV-2, które miało początek na największym targu rolniczym, władze określiły jako bardzo poważne i wprowadziły ograniczenia. W związku z nowymi zakażeniami w Pekinie hurtowy targ Xinfadi – największy taki w Azji – który odpowiada za 80% zaopatrzenia chińskiej stolicy w towary rolno-spożywcze, został zamknięty. Kompleks Xinfadi jest ponad 20 razy większy niż targ z owocami morza w mieście Wuhan, gdzie według jednej z hipotez koronawirus zaatakował po raz pierwszy.

Sytuację w Pekinie władze opisały jako „wyjątkowo dotkliwą”, gdy pojawiło się kilkadziesiąt zakażeń.

To najbardziej znacząca seria zakażeń w Chinach od lutego, co budzi obawy przed drugą falą i pytania, w jaki sposób wirus się rozprzestrzeniał, biorąc pod uwagę surowe środki ostrożności podjęte przez władze. Stało się to po niedawnym ogłoszeniu zwycięstwa nad wirusem i pozwoleniu ludziom na powrót do pracy.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Mike Ryan powiedział, że według hipotezy WHO do rozprzestrzeniania się nowej fali wirusa w Chinach mógł się przyczynić import łososi lub niewłaściwe ich pakowanie.

Chiny wstrzymały import europejskiego łososia po sobotnich informacjach, że koronawirusa wykryto na sprzęcie do oprawiania ryb używanym na targu Xinfadi w Pekinie, co spowodowało usunięcie łososia z półek w pekińskich supermarketach.

Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował z kolei, że nie ma dowodów na to, że łosoś mógłby zostać zainfekowany.

Opracowano na podstawie: https://nowosci.com.pl/koronawirus-w-chinach-nowe-ognisko-w-pekinie-wprowadzono-obostrzenia-zawieszaja-kursy-autobusow-a-wielu-chce-uciec-z-miasta/ar/c1-15029396 oraz https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-17/nowe-ognisko-koronawirusa-w-pekinie-wsrod-podejrzanych-norweski-losos/.
 

Janik

Marta Janik

Kierownik Regionu (woj. dolnośląskie, śląskie, opolskie)

508 399 744

m.janik@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów