Czego szukasz?

Filtrowanie

Ozdrowieńcy z COVID-19 – lista miejsc, w których można oddać osocze do terapii chorych

04 listopada, 2020
Aleksandra Świgut
Wpis o oddawaniu osocza

Jedną z form terapii leczenia COVID-19 jest podawanie chorym osocza pobranego od ozdrowieńców, czyli od osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2 i wyzdrowiały, lub osób, u których wykazano, że przeszły infekcję bezobjawowo. Zapotrzebowanie na osocze pobrane od rekonwalescentów różnych grup krwi jest ogromne w szpitalach w całym kraju, czasem nieproporcjonalne do zapasów poszczególnych jednostek krwiodawstwa. Przykładowo Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku do tej pory uzyskało od chętnych dawców 124 jednostki osocza, a wydało ich znacznie więcej (206), braki w zapasach uzupełniając osoczem pobranym od pacjentów z innych miast. Centra krwiodawstwa w całym kraju apelują do osób, które przeszły już zakażenie SARS-CoV-2, o oddawanie osocza.

Gdzie można oddać osocze?

Oddziały RCKiK działają na terenie całego kraju. Ponadto organizują akcje wyjazdowe do mniejszych miejscowości. Warto skontaktować się telefonicznie z RCKiK w wybranym mieście i dowiedzieć się, jakie dodatkowe oddziały zajmują się pobieraniem osocza od ozdrowieńców w najbliższej okolicy. W trakcie rozmowy telefonicznej zostanie dokonana również wstępna ocena, czy dany ozdrowieniec spełnia kryteria i może zostać dawcą osocza.

Lista Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

Piśmiennictwo

  1. https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/
  2. https://tvn24.pl/pomorze/gdansk-szczecin-apel-o-oddawanie-osocza-do-ozdrowiencow-4719429
Fąferek

Aleksandra Świgut

Specjalista w Dziale Informacji Naukowej, Product Manager ds. Nietolerancji Pokarmowych, Specjalista ds. Promocji i Social Media

71 373 08 08

a.swigut@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów