Wartość predykcyjna stężenia przeciwciał anty-PLA2R ma zastosowanie w przypadku pacjentów z nefropatią błoniastą, którzy planowany mają przeszczep nerki. Wysokie miana przeciwciał przed przeszczepem wskazują na wysokie ryzyko nawrotu pierwotnej nefropatii błoniastej. Po przeszczepie regularne oznaczanie poziomu przeciwciał umożliwia ocenę i przewidywanie nawrotów choroby, dlatego zaleca się monitorowanie poziomu przeciwciał co 1–3 miesięcy w ciągu pierwszych 6–12 miesięcy po przeszczepie.
Przeciwciała anty-PLA2R biomarkerem pierwotnej nefropatii błoniastej… i nie tylko
Przeciwciała anty-PLA2R są uważane za bardzo wiarygodny marker diagnostyczny pierwotnego błoniastego kłębuszkowego zapalenia nerek (pMN, ang. primary membranous nephropathy) i stanowią ważne kryterium wpływające na decyzję o wykonaniu bądź pominięciu biopsji nerki w procesie diagnostycznym. Na tym jednak znaczenie przeciwciał anty-PLA2R się nie kończy. Są również cennym narzędziem w monitorowaniu aktywności choroby i skuteczności terapii oraz w ocenie możliwości nawrotu schorzenia po transplantacji nerki.
Przeciwciała anty-PLA2R markerem prognostycznym nawrotu nefropatii błoniastej po przeszczepie
Problemem glomerulopatii pierwotnych jest skłonność do nawrotów choroby po transplantacji nerki, czego klinicznym efektem jest pojawienie się białkomoczu. Obecność przeciwciał anty-PLA2R, w szczególności w wysokich mianach, stanowi istotny problem dla biorców przeszczepu. Wykazano, że nawroty pMN są spowodowane przez wiązanie autoprzeciwciał anty-PLA2R biorcy z docelowym antygenem ekspresjonowanym na podocytach w nerce dawcy. Stahl i wsp. po raz pierwszy opisali przypadek nawrotu nefropatii błoniastej u pacjenta, u którego występowały wysokie miana przeciwciał anty-PLA2R zarówno przed przeszczepem, jak i przy nawrocie choroby. Od tego czasu intensywnie badano znaczenie monitorowania przeciwciał anty-PLA2R w ocenie ryzyka nawrotu nefropatii błoniastej po przeszczepie.
Ocena anty-PLA2R przed przeszczepem nerki
Po przeszczepieniu nerki ryzyko nawrotu pMN jest wysokie i może wynosić 30–45%. Dostępne dane wskazują na korelację wysokiego miana przeciwciał anty-PLA2R z podwyższonym ryzykiem nawrotu choroby. Ryzyko to jest zwiększone u pacjentów z wysokim poziomem przeciwciał anty-PLA2R przed przeszczepem. Dlatego też ocena tych przeciwciał wydaje się być kluczowa u pacjentów przed przeszczepem nerki w celu oceny ryzyka nawrotu choroby.
Rys. 1. Ocena ryzyka nawrotu choroby u pacjentów przed przeszczepem nerki.
Ocena anty-PLA2R po przeszczepie nerki
Regularna ocena przeciwciał anty-PLA2R u pacjentów z pierwotną nefropatią błoniastą po przeszczepieniu nerki również może pomóc w predykcji możliwej wznowy choroby. Ryzyko nawrotu jest szczególnie wysokie, jeśli autoprzeciwciała anty-PLA2R utrzymują się przez okres 6 miesięcy po przeszczepieniu narządu. Kliniczny nawrót choroby poprzedzony jest zazwyczaj wzrostem poziomu przeciwciał anty-PLA2R.
Monitorowanie anty-PLA2R u biorców przeszczepu wg KDIGO
Zgodnie z wytycznymi Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) z 2021 roku, u pacjentów z nefropatią błoniastą związaną z przeciwciałami anty-PLA2R „wskazane jest regularne oznaczanie przeciwciał anty-PLA2R po przeszczepie nerki w ciągu pierwszych 6–12 miesięcy po przeszczepie”. Częstotliwość monitorowania może wahać się od 1 do 3 miesięcy w zależności od statusu przeciwciał przed przeszczepem. Ryzyko nawrotu można przewidzieć, zależnie od dynamiki przeciwciał anty-PLA2R. Monitorowanie przeciwciał anty-PLA2R zmieniło postępowanie z pacjentami z przeszczepami nerki. Nawrotu choroby można spodziewać się przy utrzymujących się wysokich lub wzrastających mianach przeciwciał anty-PLA2R i w takich przypadkach można rozważyć wykonanie biopsji nerki u chorych z białkomoczem na poziomie 0,3–1,0 g/d. W przypadku spadku miana przeciwciał ryzyko nawrotu jest niższe, a biopsję należy rozważyć jedynie w przypadku określonych wskazań klinicznych.
Piśmiennictwo
- Stahl R., Hoxha E., Fechner K., PLA2R autoantibodies and recurrent membranous nephropathy after transplantation, N Engl J Med. (2010) 63: 496–8, 10.1056/NEJMc1003066.
- Passerini P. et al., Membranous nephropathy (MN) recurrence after renal transplantation, Frontiers in Immunology 10 (2019): 1326.
- Seitz-Polski B. et al., Predicition of membranous nephropathy recurrence after transplantation by monitoring of anti-PLA2R1 (M-type phospholipase A2 receptor) autoantibodies: a case series of 15 patients, Nephrol Dial Tranplant (2014).
- Rovin B.H. et al., Executive summary of the KDIGO 2021 Guideline for the Management of Glomerular Diseases, Kidney international 100.4 (2021): 753–779.
Katarzyna Buska-Mach
Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Senior Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10