Czego szukasz?

Filtrowanie

Szczepionka na koronawirusa – na jakim etapie są naukowcy?

28 kwietnia, 2020
Marta Janik

Pandemia COVID-19 zaktywizowała wiele koncernów farmaceutycznych i firm biotechnologicznych do poszukiwania skutecznego leku i szczepionki. W połowie marca 2020 roku na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znajdowało się 41 preparatów, które są badane jako szczepionki przeciwko COVID-19.

Jako jedna z pierwszych prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 rozpoczęła firma Vaxart we współpracy z Emergent BioSolutions (już 31 stycznia). Co ciekawe, miałaby ona być podawana doustnie, co zdaniem członków pracującego nad szczepionką zespołu badawczego byłoby znaczącym ułatwieniem przy wdrażaniu programu szczepień na masową skalę.

Z kolei naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine pracują nad szczepionką w postaci plastra z mikroigiełkami. Autorzy projektu poinformowali, że osiągnęli bardzo dobre rezultaty w badaniach przedklinicznych i czekają na zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych.

Nad szczepionką przeciwko COVID-19 pracuje również koncern Johnson&Johnson. Projekt prowadzony jest we współpracy z jednostką organizacyjną Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych – Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA). W połowie marca rozpoczęto testy przedkliniczne we współpracy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. Badania kliniczne mają ruszyć we wrześniu.

W połowie marca Pfizer poinformował, że wesprze w pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19 firmę biotechnologiczną BioNTech SE. Projekt nosi nazwę BNT162. Badania kliniczne mają ruszyć w Niemczech i Stanach Zjednoczonych pod koniec kwietnia.

Pod koniec marca projekt badawczy nad szczepionką przeciwko COVID-19 ogłosiła również firma Sanofi, znany producent szczepionek na grypę. Jest on realizowany we współpracy z Translate Bio Inc.

Opracowanie nowej szczepionki to długi i złożony proces. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie dostępna w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy.

Opracowano na podstawie: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Szczepionki/Szczepionka-na-koronawirusa.-Na-jakim-etapie-sa-prace

Janik

Marta Janik

Kierownik Regionu (woj. dolnośląskie, śląskie, opolskie)

508 399 744

m.janik@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów