W sprawie zasadności szczepień przeciwko COVID-19 głos zabrało wiele towarzystw naukowych w Polsce. Specjaliści z różnych dziedzin, w tym neurolodzy, alergolodzy, gastroenterolodzy, hematolodzy i reumatolodzy, opublikowali swoje stanowiska w sprawie podawania szczepionki przeciw COVID-19 osobom z chorobami przewlekłymi. W związku z pojawianiem się kolejnych doniesień dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych zalecenia te są stale aktualizowane.
Stanowisko Zarządu Głównego PTR i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii
Dwunastego kwietnia 2021 r. zostało opublikowane uaktualnione Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 u pacjentów z autoimmunologicznymi i zapalnymi chorobami reumatycznymi. Eksperci wskazują, że preparaty szczepionkowe przeciw COVID-19 oparte na mRNA (Pfizer–BioNTech, Moderna) oraz wektorowe (AstraZeneca, Johnson&Johnson) mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi stawów, a także u osób otrzymujących leki wpływające na układ odpornościowy. Jak zaznaczono w opublikowanym Stanowisku…, dotychczas nie wykazano niekorzystnego wpływu podania wymienionych preparatów szczepionkowych na przebieg autoimmunologicznych i zapalnych chorób reumatycznych, w tym na skuteczność leczenia. PTR i konsultant krajowy podają ponadto, że obecnie nie ma dostępnych danych na temat potencjalnego ryzyka związanego z podaniem szczepionki firmy AstraZeneca (Vaxzevria) pacjentom z chorobami autoimmunologicznymi z istotnie zwiększonym ryzykiem zakrzepicy i/lub małopłytkowością. Dotyczy to szczególnie osób z zespołem antyfosfolipidowym (APS), toczniem rumieniowatym układowym, układowymi zapaleniami naczyń i reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Podkreślono też, że związek zakrzepicy z COVID-19 jest potwierdzony, zaburzenia krzepnięcia mogą towarzyszyć infekcji SARS-CoV-2 i przyczyniać się do ciężkiego przebiegu COVID-19.
W omawianym Stanowisku… wskazano również, że PTR i konsultant krajowy zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z zapytaniem o możliwość modyfikacji w zakresie rekomendowanej szczepionki w szczególnych, uzasadnionych sytuacjach klinicznych u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami reumatycznymi oraz istotnie zwiększonym ryzykiem zakrzepicy i/lub małopłytkowością.
Zalecenia dotyczące szczepień przeciw COVID-19
- Pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi stawów powinni zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19, jeśli nie występują ogólne przeciwwskazania.
- Szczepieniem powinny być objęte także osoby, które w przeszłości były zakażone SARS-CoV-2 lub chorowały na COVID-19.
- U pacjentów, u których planowane jest szczepienie przeciwko innym chorobom zakaźnym, w tym grypie, zaleca się odstęp pomiędzy szczepieniami wynoszący co najmniej 14 dni.
- U pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną lub zapalną stawów, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, zaleca się szczepienie przed planowanym rozpoczęciem terapii immunosupresyjnej, która potencjalnie może zmniejszyć skuteczność szczepienia.
- U pacjentów stosujących glikokortykosteroidy, klasyczne leki modyfikujące, leki immunosupresyjne, leki biologiczne lub inhibitory kinaz janusowych szczepienia najlepiej wykonywać, gdy choroba jest w fazie remisji lub niskiej aktywności, jeśli jest to możliwe.
- Szczepienie jest najbardziej skuteczne, gdy stopień immunosupresji jest niski, jednak nie zaleca się zmniejszania dawek stosowanych leków lub wstrzymania terapii, jeśli ryzyko zaostrzenia choroby jest umiarkowane lub wysokie.
- U osób będących w trakcie terapii w przypadku remisji lub niskiej aktywności choroby doświadczony reumatolog w porozumieniu z pacjentem może podjąć decyzję o stosowaniu najmniejszych skutecznych dawek leków lub krótkim wstrzymaniu terapii, jeśli w jego opinii może to poprawić skuteczność planowanego szczepienia, a ryzyko zaostrzenia choroby jest niskie.
- W związku z mechanizmem działania rytuksymabu i jego potencjalnym większym wpływem na skuteczność szczepienia w przypadku stosowania tego leku należy skonsultować się z reumatologiem w sprawie optymalnego terminu podania szczepionki.
- Każdy pacjent, u którego planowane jest szczepienie lub już po zaszczepieniu, w przypadku wątpliwości lub obaw związanych ze swoim stanem zdrowia powinien się skontaktować z doświadczonym reumatologiem, najlepiej prowadzącym jego leczenie.
- Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia pacjenta, dokonuje lekarz.
Piśmiennictwo
Aktualizacja/UPDATE Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 u pacjentów z autoimmunologicznymi i zapalnymi chorobami reumatycznymi (12.04.2021 r.), http://www.reumatologia.ptr.net.pl/?-span-style-color-0070c0;-aktualizacja-update-span-stanowisko-zarzadu-glownego-polskiego-towarzystwa-reumatologicznego-i-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-reumatologii-dotyczace-szczepien-przeciwko-covid-19-u-pacjentow-z-autoimmunologicznymi-i-zapalnymi-chorobami-reumatycznymi,323