Od blisko roku zmagamy się z pandemią COVID-19. Wielu naukowców na całym świecie prowadzi intensywne badania, które pozwolą na dokładne poznanie nowego patogenu i mechanizmu jego działania, a w rezultacie na opanowanie krytycznej sytuacji. Pomimo wysiłku badaczy negatywne skutki choroby COVID-19 wciąż nie są do końca zdefiniowane. Wraz z rozwojem badań dowiadujemy się o kolejnych powikłaniach, powodowanych przez ten nowy patogen.
Opis przypadku klinicznego
Na początku września 2020 r. w czasopiśmie „Nature Metabolism” opisany został przypadek 19-letniego mężczyzny rasy kaukaskiej, niechorującego wcześniej na cukrzycę typu 1, u którego po zakażeniu SARS-CoV-2 pojawiły się typowe objawy tej choroby. Na oddział ratunkowy przyjęto pacjenta z patologicznym wyczerpaniem oraz utratą 12 kg masy ciała, która nastąpiła w ciągu kilku tygodni. Po przeprowadzeniu badań oraz wywiadu środowiskowego nie stwierdzono gorączki ani bólu w okolicach klatki piersiowej, natomiast wyniki testów w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wskazywały na bezobjawowe przejście COVID-19 około 5 tygodni wcześniej. Lekarze zlecili kolejne badania, a pierwsze wyniki ujawniły stężenie peptydu C w surowicy na poziomie 0,62 µg/l (prawidłowy poziom: 1,1–4,4 µg/l), cukromocz oraz obecność ketonów w moczu. Na podstawie uzyskanych informacji podejrzewano u tego mężczyzny cukrzycę typu 1. Pomimo występowania choroby u innych członków rodziny pacjent należał do grupy niewielkiego ryzyka (jego podatność na zachorowanie była około 1,7 raza wyższa niż u człowieka nieobciążonego genetycznie). Ponadto badania immunologiczne nie wykazały obecności autoprzeciwciał takich jak: 1) przeciwciała przeciwko komórkom wysp trzustkowych (ICA), 2) przeciwciała przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego (GADA), 3) przeciwciała przeciwko fosfatazie tyrozynowej (IA2A), 4) przeciwciała przeciwko insulinie (IAA), 5) przeciwciała przeciwko transporterowi cynku 8 (ZnT8A), których obecność wskazywałaby na cukrzycę typu 1. Autorzy wspomnianego artykułu mają świadomość, że opis tego przypadku posiada pewne ograniczenia i niezbędne są rozszerzone badania bezpośredniego, cytotoksycznego działania SARS-CoV-2 na komórki wysp trzustkowych, ale odkrycie to bez wątpienia jest bodźcem do zintensyfikowania badań w tym kierunku.
Podsumowanie
Wcześniejsze doniesienia literaturowe także wskazują na powiązania COVID-19 z cukrzycą. W czerwcu 2020 r. przedstawiono przypadki pacjentów z Azji, u których wykryto kwasicę ketonową związaną z chorobą COVID-19, nie podano jednak szczegółowych danych dotyczących przebiegu choroby ani też informacji o obecności lub braku autoprzeciwciał. Przeprowadzone dotychczas badania pozwalają przypuszczać, że wirus SARS-CoV-2 może być bezpośrednio powiązany ze stanami cukrzycowymi, ponieważ wnika do ludzkich komórek za pośrednictwem enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) – glikoproteinę o aktywności proteolitycznej, znajdującą się również w komórkach ß trzustki – przez co może wpływać na zaburzenia w procesie wydzielania insuliny.
Piśmiennictwo
- Ying Jie Chee, Shereen Jia Huey Ng, Ester Yeoha, Diabetic ketoacidosis precipitated by Covid-19 in a patient with newly diagnosed diabetes mellitus, Diabetes Res Clin. Pract 2020.
- Tim Hollstein, Dominik M. Schulte, Juliane Schulz, Andreas Glück, Anette G. Ziegler, Ezio Bonifacio, Mareike Wendorff, Andre Franke, Stefan Schreiber, Stefan R. Bornstein, Matthias Laudes, Autoantibody-negative insulin-dependent diabetes mellitus after SARS-CoV-2 infection: a case report, Nature Metabolism 2020.
Tomasz Janiszewski
Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Diagnostyki Molekularnej i Produktów IDS