Medyczne laboratorium diagnostyczne to miejsce, gdzie króluje najnowsza technologia. Dzięki systemowi EUROLabOffice 4 to samo można powiedzieć o pracującym tam oprogramowaniu.
Dział IT firmy EUROIMMUN od lat aktywnie rozwija oprogramowanie pośredniczące EUROLabOffice (ELO). Jego głównym zadaniem jest ułatwienie współpracy pomiędzy laboratoryjnymi systemami informacyjnymi (LIS) a oprogramowaniem sterującym sprzętem, takim jak IF Sprinter czy Analyzer EUROIMMUN.
Pod tym z pozoru prostym hasłem opisującym działanie ELO tak naprawdę kryje się rozbudowana aplikacja, która przekłada „suche dane” o zleceniach z systemu laboratoryjnego na formę graficzną wizualizującą rzeczywiste rozłożenie surowic na materiałach laboratoryjnych, tworzy listy robocze dla poszczególnych aparatów oraz zbiera od nich wyniki. Ponadto ELO bezpośrednio steruje zaawansowanym systemem zautomatyzowanej oceny immunofluorescencji z użyciem sieci neuronowych EUROPattern (EPa).
Rozwój EUROLabOffice zawsze ukierunkowany był na jak najlepsze dopasowanie do rzeczywistych potrzeb laboratoriów. Dlatego bardzo szczegółowej analizie podlegają raporty z wdrożeń, zgłoszenia pomocy technicznej od użytkowników czy wreszcie uwagi od osób pracujących w tym systemie. Właśnie takie dane posłużyły do wyznaczenia kierunku, w którym podążył rozwój EUROLabOffice w wersji 4 (ELO4).
Już pierwszy kontakt z nowym systemem zapowiada sporo nowości. Nowy, elegancki interfejs został stworzony wedle najnowszych trendów. W trosce o wzrok osób pracujących przed ekranem komputera w standardzie wykorzystywany jest ciemny motyw. Wygląd wszystkich okien dialogowych został ujednolicony. Możliwe jest też stworzenie wysoce zindywidualizowanych widoków dostosowanych do potrzeb laboratorium, związanych na przykład ze specyficznym trybem pracy.
Jednak sam wygląd to nie wszystko. Zupełną nowością w ELO4 jest sposób zarządzania próbką. Autorzy postanowili zerwać z długą tradycją tworzenia list roboczych. Teraz wszystkie zlecenia odebrane z systemu LIS trafiają do jednej puli, skąd są pobierane w momencie, gdy próbka zostanie wykryta przez aparat. Dzięki temu tworzenie listy roboczej sprowadza się po prostu do włożenia próbek do urządzenia, które zeskanuje ich kody kreskowe. Takie podejście pozwala na w pełni swobodne zarządzanie próbką, ułatwiając obsługę zleceń priorytetowych. Jedna wspólna lista upraszcza wyszukiwanie informacji o stanie wykonania. Czytelne wskaźniki umożliwiają też podgląd bieżącego stanu pracy całej pracowni w każdym momencie.
EUROLabOffice w wersji 4 wspiera wszystkie urządzenia z wersji 3 (mikroskopy EUROPattern, aparaty Sprinter, Analyzer czy urządzenia obsługiwane przez EUROLineScan) oraz dodatkowo nowe sprzęty EUROIMMUN, takie jak mikroskop EUROPattern Live i EUROLabWorkstation (w wersji ELISA i IFA).
Nowa wersja flagowego oprogramowania EUROIMMUN wyznacza nowe standardy efektywnego i komfortowego wykorzystania zasobów laboratorium, stanowiąc idealne uzupełnienie systemów informacyjnych istniejących w laboratorium.