Czego szukasz?

Filtrowanie

Niepokojące informacje o nowym wariancie SARS-CoV-2 – co wiemy o B.1.1.529?

29 listopada, 2021
Małgorzata Kozłowska
Nowy wariant SARS-CoV-2 z RPA

W ostatnich dniach z ust naukowców na całym świecie nie schodzi temat nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 – B.1.1.529. Z pierwszych doniesień możemy dowiedzieć się, że cechują go liczne mutacje w obrębie białka kolca, które mogą powodować silną zakaźność tego wariantu. Na razie wciąż niewiele wiemy na temat wpływu tych mutacji na skuteczność dostępnych metod diagnostycznych oraz preparatów szczepionkowych.

Na podstawie porównania sekwencji startera i sondy z opublikowanymi sekwencjami dla wariantów SARS-CoV-2 – w tym wariantu Alfa (linia B.1.1.7), Beta (linia B.1.351), Gamma (linia P.1), Delta (linia B.1.617.2), Lambda (linia C.37), Mu (linia B.1.621) i Omikron (linia B.1.1.529) – oczekuje się, że wszystkie warianty mogą być wiarygodnie wykryte za pomocą testów EUROIMMUN: EURORealTime SARS-CoV -2 i EURORealTime SARS-CoV-2/Influenza A/B.

Nowy wariant już w Europie!

Wirus został pierwotnie zidentyfikowany w Botswanie, po czym w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na pozostałych obszarach Afryki Południowej. Pomimo szybkiej reakcji międzynarodowych ekspertów mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nowego wariantu, obejmującej między innymi ograniczenia lotów czy wprowadzanie obowiązkowej kwarantanny, w dniu 26 listopada ogłoszono, że wariant ten dotarł już do Europy. Pierwsze europejskie przypadki zakażenia wariantem B.1.1.529 zidentyfikowano w Belgii.

Wariant Omikron SARS-CoV-2

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) wariant ten jest poddany ścisłemu nadzorowi. Zgodnie z nomenklaturą opartą na alfabecie greckim otrzymał on nazwę Omikron i został zaklasyfikowany do wariantów budzących obawę (VOC, ang. variant of concern). Eksperci WHO wyrażają zaniepokojenie pojawieniem się wariantu z tak licznymi mutacjami, przy czym zaznaczają, że potrzeba jeszcze kilku tygodni, by móc wskazać, czy i jak bardzo jest on niebezpieczny oraz jaki będzie jego wpływ na skuteczność obecnie stosowanych preparatów szczepionkowych.

Co wiemy o wariancie B.1.1.529?

  1. Wirus po raz pierwszy został zidentyfikowany kilka dni temu w Botswanie, skąd rozprzestrzenił się do sąsiednich krajów. Na dzień 29 listopada na świecie potwierdzono 161 zakażeń wariantem B.1.1.529, u ponad 1000 osób podejrzewa się zakażenie tym wariantem SARS-CoV-2.
  2. Do infekcji nowym wariantem wirusa dochodzi również u osób w pełni zaszczepionych. Dwa przypadki zakażenia zidentyfikowano w Hongkongu u powracających z Afryki Południowej podróżników. U pacjentów wykryto bardzo wysokie miano wirusa.
  3. Nowy wariant może być wysoce zakaźny i łatwo rozprzestrzeniać się w powietrzu. Pomimo izolacji dwóch zakażonych nowym wariantem koronawirusa pacjentów w pokojach hotelowych, u 25 spośród 87 pozostałych gości hotelowych wykryto wirusa SARS-CoV-2 w wymazie.
  4. Wariant B.1.1.529 ma łącznie 50 mutacji, w tym ponad 30 w samym białku kolca (S, ang. spike). Białko S uczestniczy w fuzji z komórką gospodarza poprzez wiązanie receptora ACE2 i stanowi główny cel wiązania przeciwciał neutralizujących (w tym poszczepiennych). Stąd istnieje ryzyko, że dostępne szczepionki nie będą wysoce skuteczne wobec nowego wariantu.
  5. Wariant B.1.1.529 posiada 10 mutacji w obrębie domeny wiążącej receptor (RBD, ang. receptor binding domain) – wariant Delta SARS-CoV-2 posiadał jedynie 2 takie mutacje.
  6. Spekuluje się, że wariant ten powstał na skutek przewlekłej, nieleczonej infekcji u pacjenta chorującego na AIDS.

Wirus SARS-CoV-2 wciąż mutuje

Częste mutacje leżą w naturze koronawirusów. Nowe mutacje SARS-CoV-2 mogą wpływać na: właściwości immunogenne antygenów wirusowych, łatwość rozprzestrzeniania się wirusa, przebieg (ciężkość) choroby COVID-19 oraz skuteczność szczepionek i dostępnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Z tego powodu WHO na bieżąco monitoruje zmiany zachodzące w wirusie SARS-CoV-2, co ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych wariantów. Niestety SARS-CoV-2 często wymyka się spod kontroli, z tego względu kluczowe w walce z trwającą pandemią są szczepienia ochronne oraz stosowanie środków ograniczających transmisję wirusa.

Piśmiennictwo

  1. https://www.ndtv.com/india-news/covid-19-b-1-1-529-5-things-to-know-about-new-coronavirus-variant-b-1-529-2625381
  2. https://www.nature.com/articles/d41586-021-03552-w
Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów