Czas oczekiwania na wydanie przez laboratorium diagnostyczne wyniku jest bardzo istotny – zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, którzy bez wyniku nie mogą potwierdzić rozpoznania choroby ani wprowadzić odpowiedniego leczenia.
Na szybkość przeprowadzenia badania ma wpływ nie tylko sama procedura wykonania testu, którą dokładnie określa producent w załączonej do testu instrukcji, ale również czas, jaki diagnosta musi przeznaczyć na przygotowanie wszystkich niezbędnych odczynników.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom diagnostów laboratoryjnych, przygotowaliśmy specjalne formaty testów do diagnostyki przeciwciał przeciwjądrowych (ANA, ang. antinuclear antibodies), które w znaczący sposób redukują zaangażowanie personelu medycznego i czas, jaki musi on poświęcić na przygotowanie odczynników przed planowanym badaniem.
W nowych testach zostały wprowadzone następujące udogodnienia:
- paski testowe zostały umieszczone w specjalnych rynienkach (EUROTray), dlatego nie ma konieczności manualnego umieszczania pasków w rynienkach inkubacyjnych
- pojedyncze rynienki łączone są zatrzaskami, które łatwo łączyć i rozdzielać – w zależności od liczby wykonywanych badań w jednym załadunku
- zestaw składa się z 5 opakowań po 10 rynienek z paskami testowymi, czyli służy do badania 50 pacjentów
- koniugat enzymatyczny jest gotowy do użycia – bez konieczności rozcieńczania
Powyższe modyfikacje sprawiają, że czas niezbędny do wykonania badania i wydania wyniku zostaje skrócony do minimum.
Zalety testów konfekcjonowanych w rynienkach inkubacyjnych:
|
Udoskonalone profile do diagnostyki ANA
Nowy format testów został po raz pierwszy zastosowany w najczęściej wykonywanych w polskich laboratoriach diagnostycznych profilach do oznaczania przeciwciał ANA: ANA Profilu 3 (nr kat. DL 1590-5001-3 G) oraz ANA Profilu 3 z DFS70 (nr kat. DL 1590-5001-30 G).
Badanie przeciwciał ANA za pomocą ANA Profili wykonuje się w celu oznaczenia specyficzności antygenowej badanych przeciwciał, które zostały wykryte w teście przesiewowym metodą immunofluorescencji pośredniej (IIFT, ang. indirect immunofluorescence test) z wykorzystaniem komórek HEp-2 lub HEp-20-10. W jednym badaniu możliwa jest diagnostyka najważniejszych autoprzeciwciał przeciwko strukturom jądra komórkowego, jak również przeciwko antygenom zlokalizowanym poza jądrem komórkowym, np. w cytoplazmie.
ANA Profil 3 umożliwia diagnostykę aż 15 przeciwciał przeciwko: nRNP/Sm, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, CENP B, PCNA, dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P, AMA-M2. ANA Profil 3 z DFS70 wykrywa dodatkowo przeciwciała przeciwko antygenowi DFS70, które nie wykazują znaczenia klinicznego, ponieważ występują zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z chorobami autoimmunizacyjnymi, ale są przyczyną trudnych do interpretacji wyników w testach IIFT (typ świecenia AC-2, DFS, ang. dense fine speckled; ziarnisty z dodatnimi strefami chromosomowymi).
Oba testy przeznaczone są do diagnostyki następujących chorób: mieszanej choroby tkanki łącznej (MCTD), tocznia rumieniowatego układowego (SLE), zespołu Sjögrena (SS), postępującej twardziny układowej (PSS), zapalenia wielomięśniowego/skórno-mięśniowego (PM/DM), zespołów nakładania, formy ograniczonej twardziny układowej (CREST) oraz pierwotnego zapalenia dróg żółciowych (PBC).
Nowe zestawy przeznaczone są tylko i wyłącznie dla użytkowników korzystających z aparatu EUROBlotOne.
Tradycyjne zestawy testowe są nadal dostępne w ofercie EUROIMMUN.
EUROTray – zobacz, jak usprawnić pracę w laboratorium:
Michał Podkalicki
Kierownik ds. Optymalizacji Sprzedaży i Analiz Biznesowych, Senior Product Manager ds. Alergologii