Postęp technologiczny stale wymusza rozwój inteligentnych innowacji w dziedzinie nowoczesnej diagnostyki laboratoryjnej. Obecnie zarówno testy ELISA, jak i immunoblot oraz testy immunofluorescencji (IFA) nie wymagają już inkubacji manualnej. Automaty przejmują to zadanie w laboratoriach na całym świecie, znacznie poprawiając wydajność pracy.
Automatyczny mikroskop EUROPattern
Firma EUROIMMUN tworząc system EUROPattern, który zawiera mikroskop i specjalne oprogramowanie, poszła o jeszcze jeden krok dalej. EUROPattern umożliwia odczyt i interpretację wzorów immunofluorescencji przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) na ludzkich komórkach nabłonkowych (komórki HEp-2), jak również przeciwciał przeciw dwuniciowemu DNA (anty-dsDNA; na komórkach Crithidia luciliae) i przeciwciał przeciw cytoplazmie neutrofili (ANCA, na ludzkich granulocytach). W zależności od specyficzności, oznaczanie tych przeciwciał może wspierać diagnostykę różnych reumatycznych chorób autoimmunizacyjnych (takich jak toczeń układowy, zespół Sjögrena, zapalenie mięśni i twardzina układowa) lub zapaleń naczyń. System wykonuje zdjęcia zainkubowanych szkiełek i ocenia zarejestrowane wzory fluorescencji. Bez jednego zerknięcia przez okular mikroskopu, użytkownik otrzymuje obraz i pełen raport wyników na ekranie komputera.
EUROPattern w codziennej pracy
Laboratoria w Europie i Ameryce Południowej już stosują system EUROPattern w codziennej pracy, głównie do oceny immunofluorescencji ANA. W kwietniu 2015 r. oprogramowanie zostało również dopuszczone do użytku komercyjnego w USA przez Food and Drug Administration (FDA).
Wprowadzenie systemu EUROPattern jest odpowiedzią firmy EUROIMMUN na potrzeby naukowców, lekarzy i laboratoriów diagnostycznych, które wnioskowały o bardziej jednolitą i sprawną procedurę oceny IFA. Dlatego EUROPattern został wyposażony w kilka unikalnych cech:
- pojemność do 500 pól reakcyjnych
- autofokus, utrwalenie obrazu i ocenę sygnałów fluorescencji (wzór i przewidywania miana) w czasie krótszym niż 18 sekund na każde pole
- rozpoznawanie 8 różnych wzorów ANA (również mieszanych)
- wyniki z różnych rozcieńczeń próbki oraz różnych substratów są skonsolidowane w jeden raport końcowy dla każdego pacjenta
- potwierdzenie przez użytkownika (diagnostę) wyników generowanych przez oprogramowanie zapewnia niezmiennie wysoką jakość interpretacji immunofluorescencji w porównaniu z klasyczną metodą oceny wizualnej
- wyniki ujemne mogą być zatwierdzane partiami – oszczędza to dużo czasu
Oprogramowanie EUROPattern jest zintegrowane z EUROLabOffice (ELO) – systemem do zarządzania laboratorium. ELO organizuje całą komunikację między laboratoryjnym systemem informacyjnym i stacjami roboczymi, tworzy historię pacjenta ze wszystkimi wynikami badań laboratoryjnych i archiwizuje wyniki cyfrowo.
W pierwszym przeprowadzonym badaniu [1] porównano klasyfikację ANA przez EUROPattern oraz za pomocą mikroskopu i oceny wizualnej. Wyniki wykazały 99,4% zgodności w zakresie pozytywnej/negatywnej klasyfikacji. Także w 94% próbek główny wzór został prawidłowo rozpoznany przez oprogramowanie. Od tego czasu system został dodatkowo zoptymalizowany. Szczegółowy opis najnowszej wersji EUROPattern wraz z podsumowaniem dotychczasowych badań opublikowano w nowym artykule przeglądowym [2]. W publikacji tej przedstawiono również dodatkowe zastosowania (ocena przeciwciał ANCA, anty-dsDNA) systemu EUROPattern.
Podsumowując, EUROPattern to system wspierający pracę laboratoriów diagnostycznych. Zautomatyzowana ocena jest mniej podatna na błędy wynikające z subiektywnej interpretacji wyników IFA i pozwala skrócić czas pracy. Diagnostyka ANA staje się szybsza i bardziej ujednolicona.
Autor: Konstantin Ens
Tłumaczenie: Katarzyna Buska-Mach
Piśmiennictwo
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3502836/
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25801895

Katarzyna Buska-Mach
Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10
Dodaj komentarz