Czego szukasz?

Filtrowanie

Jak uniknąć groźnych infekcji podczas egzotycznej wyprawy? Odcinek 3: Dominikana

19 maja, 2017
Katarzyna Buska-Mach
Dominikana

Przygotowania do wyjazdu

Przed podróżą na Dominikanę nie są wymagane szczepienia ochronne, jednak turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C, a także przeciw durowi brzusznemu. Zaleca się również picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. W podróż zabierz z sobą leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także środki do odkażania skóry oraz do odkażania wody.

Zika – co powinno Cię zaniepokoić?

W roku 2015 i 2016 na Dominikanie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. W większości przypadków infekcja charakteryzuje się łagodnymi symptomami. Po kilku dniach rozwijają się objawy grypopodobne z gorączką, wysypką, bólami stawów, mięśni, głowy oraz zapaleniem spojówek. Około 80% zakażeń pozostaje niezauważonych przez pacjentów, a wirus Zika przez wiele miesięcy może utrzymywać się w płynach ustrojowych – szczególnie długo w spermie. Udowodniono także, że Zika przenosi się z nasieniem. Dominikana to jedno z ulubionych miejsc nowożeńców i to właśnie oni powinni mieć świadomość możliwych konsekwencji kontaktu z wirusem Zika.

W ostatnich latach wirus Zika powiązany został bowiem z małogłowiem – wrodzoną wadą rozwojową, która prowadzi do zmniejszenia obwodu czaszki i wielkości mózgu. Małogłowiu często towarzyszą cechy niepełnosprawności intelektualnej, a także inne dysfunkcje układu nerwowego. Po powrocie z krajów endemicznych wirusa zaleca się stosowanie prezerwatyw przez co najmniej 6 miesięcy.

Buska

Katarzyna Buska-Mach

Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Senior Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10

731 810 399

k.buska-mach@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów