Czego szukasz?

Filtrowanie

Wariant Omikron zaczyna dominować?

17 stycznia, 2022
Małgorzata Buluk
Omicron

Jeszcze do niedawna Omikron był uznawany za zupełnie nowy i mało poznany, kolejny wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Stosunkowo szybko odkryto, że posiada on liczne mutacje w obrębie białka kolca, co może czynić go szczególnie zakaźnym, ale brakowało informacji dotyczących m.in. wpływu tych mutacji na skuteczność dostępnych metod diagnostycznych oraz preparatów szczepionkowych. Dziś wiemy, że część dostępnych preparatów szczepionkowych zmniejsza ryzyko infekcji Omikronem.

Omikron ma już zasięg ogólnoświatowy!

W listopadzie 2021 r. potwierdzono pierwszy przypadek nowego wówczas wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 – B.1.1.529 (Omikron) w Botswanie, a następnie w RPA. Choć szybko wprowadzono działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nowego wariantu wirusa, tj. zmniejszenie liczby lotów, obowiązkową kwarantannę, już 26 listopada Omikron pojawił się w Europie. Pierwsze europejskie przypadki zakażenia wariantem B.1.1.529 zidentyfikowano w Belgii.

Obecnie, z uwagi na bardzo szybką jego transmisję, szczep ten występuje w około 150 krajach na całym świecie. 16 grudnia potwierdzono jego obecność także w Polsce! W naszym kraju dotychczas odnotowano 193 przypadki zakażeń Omikronem.

Wariant Omikron SARS-CoV-2

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) ogłosiła, że wariant ten poddano ścisłemu nadzorowi i zaklasyfikowano go do wariantów budzących obawę (VOC, ang. variant of concern). Pojawienie się tego wariantu wzbudziło wśród naukowców duże zaniepokojenie związane z występującymi w nim licznymi mutacjami.

Obecnie wiadomo, że wariant ten jest mniej groźny niż Delta. Z coraz liczniejszych doniesień literaturowych wynika, że Omikron, w przeciwieństwie do wcześniejszych wariantów, atakuje głównie górne drogi oddechowe. Mimo że cechuje go duża zakaźność, daje on łagodniejsze objawy, ponieważ nie namnaża się w dolnych drogach oddechowych i nie powoduje zmian w płucach.

Podejrzewa się, że Omikron może być bardziej niebezpieczny dla niemowląt, które w początkowym okresie życia oddychają jedynie przez wąskie kanały nosowe. Zakażenie tym wariantem mogłoby skutkować u nich ciężką infekcją górnych dróg oddechowych. Na razie jednak nie odnotowano wzrostu liczby hospitalizacji w tej grupie wiekowej.

Skuteczność szczepień ochronnych wobec Omikrona

W celu oceny skuteczności szczepionek względem wariantu B.1.1.529 przeprowadzono badania, do których wykorzystano przeciwciała uzyskane od osób w przeszłości zakażonych poprzednimi wariantami SARS-CoV-2. Część z nich następnie poddała się szczepieniu.

W efekcie międzynarodowy zespół badaczy wykazał, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki Moderna, Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca przyczynia się aż do 20–40-krotnie mniejszego ryzyka zakażenia wariantem Omikron. Zależności tej nie zaobserwowano u osób zaszczepionych preparatem Sputnik V oraz Sinopharm ani u osób, które po przechorowaniu COVID-19 nie poddały się szczepieniu.

Podsumowanie informacji o wariancie B.1.1.529

  1. Wirus po raz pierwszy został zidentyfikowany ponad 2 miesiące temu w Botswanie, skąd rozprzestrzenił się do sąsiednich krajów. Na dzień 8 stycznia 2022 r. na świecie potwierdzono 552 191 zakażeń wariantem B.1.1.529, w tym 115 zgonów.
  2. Do infekcji nowym wariantem wirusa dochodzi również u osób w pełni zaszczepionych. Pierwsze przypadki zakażenia u osób zaszczepionych zidentyfikowano w Hongkongu u powracających z Afryki Południowej podróżników. U pacjentów wykryto bardzo wysokie miano wirusa.
  3. Nowy wariant jest wysoce zakaźny i szybko rozprzestrzenia się w powietrzu. 
  4. Wariant B.1.1.529 ma łącznie 50 mutacji, w tym ponad 30 w samym białku kolca (S, ang. spike). Białko S uczestniczy w fuzji z komórką gospodarza poprzez wiązanie receptora ACE2 i stanowi główny cel wiązania przeciwciał neutralizujących (w tym poszczepiennych). Stąd istnieje ryzyko, że dostępne szczepionki mogą nie być w pełni skuteczne wobec nowego wariantu.
  5. Wariant B.1.1.529 posiada 10 mutacji w obrębie domeny wiążącej receptor (RBD, ang. receptor binding domain) – wariant Delta SARS-CoV-2 posiadał jedynie 2 takie mutacje.
  6. Spekuluje się, że wariant ten powstał na skutek przewlekłej, nieleczonej infekcji u pacjenta chorującego na AIDS, co stwarza dogodne warunki dla replikacji wirusa.
  7. Omikron namnaża się głównie w górnych drogach oddechowych. Jego stężenie w tkance płucnej jest znacznie niższe w porównaniu z innymi wariantami SARS-CoV-2. Wskazuje to na łagodniejszy przebieg choroby.
  8. Niektóre preparaty szczepionkowe mogą zmniejszać ryzyko infekcji wariantem Omikron.

Różnicowanie wariantów SARS-CoV-2 metodą RT-PCR

EUROIMMUN posiada w swojej ofercie test PKamp™ VariantDetect™ SARS-CoV-2 RT-PCR, który umożliwia wykrywanie i różnicowanie mutacji SARS-CoV-2 metodą RT-PCR. Test ten stanowi alternatywę dla czaso- i kosztochłonnego sekwencjonowania i pozwala na otrzymanie wyniku w ciągu kilku godzin!

Zalety testu PKamp™ VariantDetect™ SARS-CoV-2 RT-PCR:

  • różnicowanie wariantu Omikron od innych wariantów SARS-CoV-2 za pomocą metody RT-PCR
  • wiarygodny wynik dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych, odpowiednio zaprojektowanych starterów
  • test w pełni kompatybilny z dostępnymi na rynku urządzeniami do RT-PCR

Piśmiennictwo

  1. https://euroimmun.pl/blog/niepokojace-informacje-o-nowym-wariancie-sars-cov-2-co-wiemy-o-b-1-1-529/
  2. https://newsnodes.com/omicron_tracker/
  3. https://www.nature.com/articles/d41586-022-00007-8
  4. https://www.termedia.pl/koronawirus/Omikron-szczepionki-dzialaja-terapia-przeciwcialami-nadal-mozliwa,45085.html

Szczegółowych informacji na temat testu PKamp™ VariantDetect™ SARS-CoV-2 RT-PCR udziela nasz Doradca Medyczny z zakresu diagnostyki molekularnej:

Wróblewski

Wojciech Wróblewski

Doradca Medyczny

786 166 299

w.wroblewski@euroimmun.pl

Buluk

Małgorzata Buluk

Asystent w Dziale Badań Genetycznych, Diagnosta Laboratoryjny nr PWZDL 16914

71 75 66 027/28, kom. 511 710 286

m.buluk@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów