Kolonoskopia jest bardzo cenionym i wiarygodnym badaniem, koniecznym np. przy podejrzeniu nowotworu jelita. Wzbudza jednak w pacjentach wiele obaw. Czy badanie stężenia kalprotektyny w kale może całkowicie zastąpić kolonoskopię?
00:14 Czy badanie stężenia kalprotektyny w kale jest w stanie całkowicie zastąpić kolonoskopię?
01:24 Czy badanie stężenia kalprotektyny w kale może przyczynić się do wykrycia zmian zapalnych w jelicie cienkim w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna?
02:14 Czy częstość wypróżnień ma wpływ na poziom stężenia kalprotektyny w kale?
Czy badanie kalprotektyny jest w stanie całkowicie zastąpić kolonoskopię?
Kolonoskopia jest absolutnie złotym standardem w diagnostyce chorób jelit. Dostarcza dużo ważnych informacji na temat intensywności i zasięgu zmian zapalnych w jelitach, a także jest nieoceniona w diagnostyce nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Badanie kalprotektyny już tego nie umożliwia. Znajduje natomiast zastosowanie u tych pacjentów, którzy są na samym początku diagnostyki chorób jelit. Badanie kalprotektyny w kale stanowi wtedy przydatne narzędzie w rękach lekarza, które pozwala na wstępną ocenę, czy w jelicie pacjenta toczy się stan zapalny i czy należy potwierdzić rozpoznanie, wykonując badanie kolonoskopowe, czy też dolegliwości pacjenta mają są związane z zaburzeniami funkcjonalnymi i kolonoskopia nie jest konieczna.
Kalprotektyna jest także wykorzystywana jako dodatkowe narzędzie w monitorowaniu pacjentów już zdiagnozowanych w kierunku IBD. Może być stosowana do oceny skuteczności leczenia czy też przewidywania nawrotów w okresie remisji klinicznej pacjenta.
Czy kalprotektyna jest w stanie wykryć zmiany zapalne w jelicie cienkim w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna?
Przeprowadzone na ten temat badania wykazały, że wynik badania stężenia kalprotektyny w kale koreluje ze zmianami zapalnymi w chorobie Leśniowskiego-Crohna zachodzącymi jednocześnie w końcowym odcinku jelita cienkiego i jelicie grubym oraz gdy zmiany zapalne dotyczą tylko i wyłącznie jelita grubego.
Faktycznie nie jesteśmy w stanie wykryć zmian zapalnych toczących się tylko w jelicie cienkim i to w jego początkowym fragmencie. Natomiast biorąc pod uwagę, że jedna z najczęstszych postaci choroby to postać ze zmianami zapalnymi występującymi jednocześnie w końcowym odcinku jelita cienkiego i jelicie grubym, badanie kalprotektyny jest użyteczne w monitorowaniu tego rodzaju pacjentów.
Czy częstość wypróżnień ma wpływ na poziom stężenia kalprotektyny w kale?
U pacjentów chorujących na IBD badania wykazały korelację poziomu stężenia kalprotektyny w kale zarówno z czasem występującym pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami, jak i konsystencją próbki kału. Czyli stężenie kalprotektyny w kale u pacjentów z IBD będzie tym wyższe, im większy wystąpi odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami oraz im luźniejsza będzie próbka stolca. Ma to związek z samym przebiegiem choroby.
Natomiast u osób zdrowych lub pacjentów, u których występuje choroba funkcjonalna jelita, stężenie kalprotektyny powinno zawierać się w normie, niezależnie od tego, czy ktoś cierpi na biegunkę czy miewa przewlekłe zaparcia.
Anna Kołtyś
Specjalista ds. Informacji Naukowej, Product Manager ds. Autoimmunologii