Czego szukasz?

Filtrowanie

Kompleksowa diagnostyka serologiczna COVID-19 testami EUROIMMUN

28 lipca, 2020
Barbara Pawłowska
Kompleksowa diagnostyka serologiczna COVID-19

Testy serologiczne, które służą do detekcji specyficznych przeciwciał przeciwko określonemu patogenowi, stanowią cenne narzędzie w diagnostyce wielu chorób zakaźnych. Prowadzone od początku 2020 roku intensywne badania naukowe nad SARS-CoV-2 wykazały, że w przypadku infekcji tym wysoce zakaźnym koronawirusem przeciwciała pojawiają się w organizmie osoby zakażonej z pewnym opóźnieniem. Jako pierwsze można wykryć specyficzne przeciwciała w klasach IgM oraz IgA, natomiast przeciwciała w klasie IgG, które prawdopodobnie mają właściwości ochronne, są wykrywalne od ok. 10 dnia od wystąpienia pierwszych objawów klinicznych zakażenia. W związku z tym dzięki detekcji poszczególnych klas przeciwciał anty-SARS-CoV-2 można z dużym prawdopodobień­stwem określić fazę infekcji.

Testy EUROIMMUN do diagnostyki serologicznej COVID-19 (ang. Coronavirus disease 2019) umożliwiają półilościowe oznaczanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasach IgA, IgM oraz IgG. Niewątpliwą zaletą testów ELISA stworzonych przez niemieckich ekspertów EUROIMMUN jest zastosowanie unikalnych antygenów.

Testy EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgA, IgG) oparte są na podjednostce S1 białka S, a więc zapewniają wysokospecyficzną diagnostykę serologiczną COVID-19, gdyż podjednostka S1 cechuje się najniższą homologią z analogicznymi regionami innych patogennych dla człowieka koronawirusów. W związku z tym zastosowanie tego antygenu minimalizuje możliwość wystąpienia reakcji krzyżowych w teście ELISA. Ponadto podjednostka S1 białka S stanowi główny cel wiązania przeciwciał neutralizujących, mogących pełnić kluczową rolę w mechanizmach odporności przeciwko SARS-CoV-2.

Decyzja o wyborze tego antygenu do testów EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgA, IgG) została podjęta również ze względu na obecność na podjednostce S1 domeny wiążącej receptor (ang. receptor-binding domain, RBD), która jest kluczowa podczas fuzji SARS-CoV-2 z komórką gospodarza. RBD poprzez związanie docelowego receptora umożliwia inwazję wirusa do wnętrza komórek nabłonka górnych dróg oddechowych, a to rozpoczyna kaskadę reakcji, która prowadzi do rozwoju ostrej choroby układu oddechowego, czyli COVID-19.

Nowością na rynku diagnostycznym są wysokoczułe testy EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2-NCP ELISA (IgM, IgG) oparte na modyfikowanym białku nukleokapsydu (ang. nucleocapsid protein, NCP), które jest unikalnym, rekombinowanym antygenem. W celu zapewnienia wysokiej specyficzności testów naukowcy z firmy EUROIMMUN usunęli fragmenty białka N, których obecność mogłaby skutkować reaktywnością krzyżową przeciwciał przeciwko powszechnie występującym koronawirusom. Zastosowanie NCP jako antygenu w testach ELISA EUROIMMUN jest również uzasadnione tym, że białko N cechuje immunodominacja, co oznacza, że spośród wielu antygenów SARS-CoV-2 przeciwko temu białku odpowiedź immunologiczna rozwija się najsilniej. Co więcej, w przypadku infekcji wywoływanych przez koronawirusy przeciwciała w klasie IgM są w większości skierowane przeciwko białku N.

Niezawodność i zaufanie

Testy EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA jako jedne z pierwszych w Unii Europejskiej otrzymały certyfikat CE-IVD, dzięki czemu już od marca 2020 są z powodzeniem wykorzystywane w diagnostyce medycznej w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce. Testy EUROIMMUN są również pierwszymi testami serologicz­nymi na rynku amerykańskim, które otrzymały certyfikat EUA-FDA po niezależnej i rygorystycznej ocenie. Ze względu na prostą i intuicyjną procedurę inkubacji oraz szeroką dostępność urządzeń służących do automatyzacji badań (ponad 100 aparatów w polskich laboratoriach) testy Anty-SARS-CoV-2 ELISA można bardzo szybko wdrożyć w laboratorium.

Kompletna oferta do diagnostyki serologicznej COVID-19:

  • EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgA, IgG)

Studzienki mikropłytki opłaszczone antygenem S1
Nr katalogowy: EI 2606-9601 A
                         EI 2602-9601 G

  • EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2-NCP ELISA (IgM, IgG)

Studzienki mikropłytki opłaszczone antygenem NCP
Nr katalogowy: EI 2606-9601-2 M
                        EI 2606-9601-2 G

Barbara Pawłowska

Barbara Pawłowska

Zastępca Kierownika Działu Informacji Naukowej, Kierownik ds. Szkoleń On-line

71 75 66 045

b.pawlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów