Czego szukasz?

Filtrowanie

Mikromacierze EUROIMMUN – jeszcze szybsza i dokładniejsza diagnostyka genetyczna

06 lutego, 2023
Wojciech Wróblewski
Mikromacierze EUROIMMUN – jeszcze szybsza i dokładniejsza diagnostyka genetyczna

Biologia molekularna zrewolucjonizowała laboratoryjną diagnostykę medyczną. Oparta na analizie kwasów nukleinowych diagnostyka molekularna pozwala rozpoznawać choroby wywołane przez mikroorganizmy chorobotwórcze oraz uwarunkowane mutacjami w genach. Badania molekularne są również stosowane do oceny predyspozycji pacjenta do zapadania na różnego typu choroby. Wykorzystuje się je także do opracowywania terapii celowanych i monitorowania ich skuteczności.

Zalety testów mikromacierzowych

Dzięki zastosowanej technologii hybrydyzacji i odczytu badania genetyczne w technologii mikromacierzy, w porównaniu do klasycznej techniki RT-PCR, mają znacznie więcej punktów końcowych podlegających analizie. Na przykład badanie układu HLA-DQ2/DQ8 w diagnostyce predyspozycji do celiakii wymaga określenia poszczególnych podjednostek, a także ich układu homo- (tj. w dwóch jednakowych kopiach) lub heterozygotycznego (tylko jedna kopia genu). Wykazano, że obecność allelu DQB1*02, kodującego podjednostkę beta dla DQ2, w układzie homozygotycznym niesie wysokie ryzyko celiakii (1 na 26 osób z takim wariantem genetycznym zachoruje na celiakię). Jeśli natomiast allel ten występuje w układzie heterozygotycznym, ryzyko choroby jest znacząco mniejsze (1:210).

Analiza wykonywana jest automatycznie, a diagnosta otrzymuje jednoznaczny wynik z gotowym komentarzem w oparciu o dane literaturowe. Niewątpliwą zaletą mikromacierzy są więc dokładność oznaczenia oraz pewność diagnosty co do właściwie przeprowadzonego badania. Wszystkie testy EUROArray firmy EUROIMMUN podlegają certyfikacji IVDR oraz kontrolom zewnętrznym.

Metoda „direct” – bezpośrednia izolacja z krwi

Wszystkie testy mikromacierzowe EUROIMMUN z zakresu genetyki człowieka można wykonać jeszcze szybciej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu procedury „direct”, która daje możliwość izolacji DNA bezpośrednio z próbki krwi. Czas potrzebny na wykonanie takiej izolacji, w zależności od liczby próbek, skrócony jest do około 15 minut! Z metodą „direct” etap izolacji wykonuje się jako pierwszy w ciągłym procesie od pobrania próbki do uzyskania wyniku.

Mikromacierze w Twoim laboratorium

Reakcja PCR jest wykonywana w cyklerze. Następnie zamplifikowany materiał jest hybrydyzowany na płytce mikromacierzowej i odczytywany w skanerze EUROArray, który można wydzierżawić lub zakupić od EUROIMMUN. Personel laboratoriów zainteresowanych wdrożeniem testów mikromacierzowych do swojej oferty zapraszamy na szkolenie do Laboratorium genetycznego EUROIMMUN DNA we Wrocławiu.

Szczegółowych informacji na temat testów EUROArray firmy EUROIMMUN udziela:

Wróblewski

Wojciech Wróblewski

Doradca Medyczny

786 166 299

w.wroblewski@euroimmun.pl

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów