Czego szukasz?

Filtrowanie

Nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 a testy firmy EUROIMMUN

08 marca, 2021
Barbara Pawłowska
Nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 a testy firmy EUROIMMUN

Pod koniec 2020 roku zostały opisane dwa nowe warianty wirusa SARS-CoV-2: tzw. brytyjski – VUI 202012/01 (lub inaczej B.1.1.7, 20B/501Y.V1) i tzw. południowoafrykański – 501.V2, które doprowadziły do szybkiego wzrostu liczby przypadków COVID-19 w południowo-wschodniej Anglii i Afryce Południowej. Wraz z gwałtownym wzrostem zachorowań rozpoczęto prowadzenie nowych badań epidemiologicznych i wirusologicznych. Oba warianty cechują się mutacjami w obrębie genu kodującego białko S oraz w innych regionach genomowych.

W niedługim czasie tzw. wariant brytyjski (VUI 202012/01) został wykryty również w innych regionach Europy (m.in. w Danii, Holandii, Belgii). Wstępne analizy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugerują, że jest on znacznie bardziej zakaźny. Uważa się, że przenosi się o 70% szybciej niż dotychczasowy i według szacunków może zwiększyć liczbę reprodukcyjną (R) o 0,4 lub więcej. W styczniu 2021 roku brytyjski wariant koronawirusa dotarł do Polski.

Z kolei 501.V2 został po raz pierwszy zidentyfikowany w Polsce nieco później, bo w lutym 2021 roku. Według naukowców ten wariant wirusa SARS-CoV-2 częściej przyczynia się do rozwoju poważnej infekcji u ludzi młodych, bez chorób przewlekłych.

W międzyczasie, czyli pod koniec stycznia 2021 roku, zidentyfikowano następny wariant wirusa SARS-CoV-2 – 501Y.V3, tzw. brazylijski. Po raz pierwszy został on rozpoznany u czterech podróżnych z Brazylii, których przebadano na lotnisku Haneda pod Tokio w Japonii. Ten wariant posiada 17 unikalnych mutacji, w tym 3 w domenie wiążącej receptor (tj. RBD) białka S wirusa SARS-CoV-2.

W krajach, w których zidentyfikowano nowe warianty wirusa, trwają intensywne badania nad poznaniem wpływu mutacji na potencjał reinfekcji, szczepienia, testy diagnostyczne, przebieg zakażenia i zdolność transmisji. W styczniu 2021 roku badacze z Wielkiej Brytanii przedstawili dowody naukowe, które sugerują, że B.1.1.7 może być związany ze zwiększonym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi wariantami.

Niezawodność systemów testowych EUROIMMUN

Na podstawie szczegółowych analiz mutacji, zaobserwowanych w nowych wariantach wirusa SARS-CoV-2, nie stwierdzono, aby którakolwiek z nich wpłynęła na działanie systemów testowych EUROIMMUN. W związku z tym wymienione tu warianty można niezawodnie wykryć za pomocą testów EURORealTime SARS-CoV-2 oraz EURORealTime SARS-CoV-2/Influenza A/B. Jeśli chodzi o testy serologiczne ELISA, to nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 również nie mają żadnego wpływu na działanie systemów testowych EUROIMMUN.

Barbara Pawłowska

Barbara Pawłowska

Zastępca Kierownika Działu Informacji Naukowej, Kierownik ds. Szkoleń On-line

71 75 66 045

b.pawlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów