Czego szukasz?

Filtrowanie

Reumatoidalne zapalenie stawów – przewlekłe stany zapalne stawów

22 lipca, 2015
Katarzyna Buska-Mach
Reumatoidalne zapalenie stawów

„Reumatyzm” jest terminem często używanym do określenia silnych, przewlekłych bólów stawów, mięśni i kości, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Formalnie nazwą tą opisuje się dużą liczbę niezależnych przypadków, które przez specjalistów z zakresu medycyny zaliczane są do chorób typu reumatycznego.

Etiologia reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jednym z najczęstszych zapalnych schorzeń reumatycznych, z prewalencją około 0,5–1% na całym świecie. Mimo że zwykle dotyczy osób dorosłych, choroba może ujawniać się również u dzieci. Przejawia się jako chroniczne zapalenie stawów i pochewek ścięgnistych, które w następstwie może prowadzić do zniszczenia przylegającej chrząstki, ścięgien i kości.

Zazwyczaj pierwsze symptomy RZS pojawiają się symetrycznie zarówno po lewej, jak i prawej stronie ciała, najczęściej atakując stawy dłoni i palców. Objawy obejmują również obrzęk, zaczerwienienie i poranną sztywność. Brak leczenia prowadzi do deformacji stawów, intensywnego bólu, zmniejszonej ruchliwości, co może powodować poważne ograniczenia w codziennym życiu. Rozwój RZS znacznie różni się zależnie od przypadku. Często dolegliwości nasilają się okresowo, a towarzyszą im ogólne objawy, jak osłabienie i zmęczenie.

RZS jest zawsze wywoływany przez toczący się proces autoimmunologiczny. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana. Uważa się, że dziedziczenie oraz czynniki środowiskowe (palenie papierosów lub określone zakażenia) mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Czynniki te, oddziałując z sobą kompleksowo, stymulują autoimmunologiczną reakcję układu odpornościowego.

Diagnostyka i leczenie RZS

Zapalenie stawów może być zdiagnozowane poprzez techniki obrazowania, np. radiografię. Czas trwania dolegliwości, jak również liczba zajętych przez chorobę części ciała decydują o postawieniu diagnozy. Co więcej, międzynarodowe kryteria klasyfikacyjne stworzone przez American College of Rheumatology rekomendują oznaczenie czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwko cytrulinowanym białkom (ACPA) przy podejrzeniu RZS. Obserwacje kliniczne i wyniki testów laboratoryjnych są ważone według systemu punktowego. Zależnie od ostatecznego wyniku diagnoza RZS zostaje potwierdzona, wykluczona bądź, w przypadku niepewnego wyniku, wymagana jest dalsza diagnostyka.

RZS jest chorobą nieuleczalną, ale objawy mogą być złagodzone przez kompleksowe leczenie. Zwykle jest to terapia środkami uśmierzającymi ból i objawy zapalenia. Niekiedy wymagany jest zabieg operacyjny. Oprócz leczenia zalecana jest stymulacja ruchliwości stawów poprzez zajęcia ruchowe oraz specjalnie dobrana dieta, która również pomaga złagodzić objawy.

Autor: Miriam Mende
Tłumaczenie: Katarzyna Buska

Piśmiennictwo

  1. Aletaha D. et al., Rheumatoid Arthritis: A Review of the Disease and Its Management, „Arthritis & Rheumatology” 2010;  62 (9): 2569–2581.
Buska

Katarzyna Buska-Mach

Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Senior Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10

731 810 399

k.buska-mach@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów