Czego szukasz?

Filtrowanie

W Gdańsku opracowano sekwencję genomu SARS-CoV-2

06 maja, 2020
Marek Łaszyn

Na Uniwersytecie Gdańskim, po raz pierwszy w Polsce, uzyskano pełną sekwencję genetyczną wirusa SARS-CoV-2. Dokonał tego dr Łukasz Rąbalski – adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii.

W badaniach użyto najnowszej generacji sekwenatorów, dzięki czemu nie było konieczności wprowadzania dodatkowych procedur, które mogłyby wpływać na wynik. Zostały także wykorzystane protokoły bioinformatyczne, które stworzono w celu gromadzenia danych genetycznych podczas epidemii eboli w Afryce.

Wirus został wyizolowany od pacjenta pochodzącego z Pomorza. Osiągnięcie to umożliwia lepsze poznanie właściwości wirusa, jego pochodzenia w aspekcie ewolucyjnym, jak również geograficznym, co może być wykorzystane w pracach nad wynalezieniem szczepionki i leku.

Jest to pierwsza sekwencja pochodząca bezpośrednio od wyizolowanego wirusa, zdeponowana w bazie GISAID przez Polaka. Kolejne sekwencjonowania są w toku i następne sekwencje zostaną wkrótce zdeponowane w bazie danych. Umożliwi to uwzględnienie danych z Polski w badaniach dotyczących pandemii COVID-19.

Opracowano na podstawie: https://www.termedia.pl/koronawirus/Polski-naukowiec-uzyskal-pelna-sekwencje-genetyczna-SARS-CoV-2,37609.html

Łaszyn

Marek Łaszyn

Kierownik Regionu (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie)

501 411 235

m.laszyn@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów