W tym filmie znajdziesz podstawowe informacje o koronawirusie SARS-CoV-2 – czynniku zakaźnym COVID-19. Dowiesz się, w jaki sposób przenosi się nowy koronawirus, jak objawia się infekcja, w jaki sposób można ją potwierdzić oraz jak postępować, by zminimalizować ryzyko zakażenia.
00:13 Co to są koronawirusy?
00:50 W jaki sposób dochodzi do transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 oraz jakie są objawy zakażenia tym wirusem?
01:55 Które regiony są obecnie dotknięte COVID-19?
02:33 Jaki jest czas inkubacji nowego koronawirusa?
02:56 W jaki sposób bada się osoby w kierunku COVID-19?
04:00 Czy mogę zarazić się od osoby, która przechodzi infekcję bezobjawowo? Czy ludzie mogą zarazić się od zwierząt?
04:50 Jak mogę się chronić przed infekcją?
Co to są koronawirusy?
Koronawirusy to rodzaj wirusów, które mogą zakażać zarówno ludzi, jak i zwierzęta, np. ptaki lub ssaki. Infekcja koronawirusem może przebiegać w postaci lekkiego przeziębienia, ale u niektórych osób może prowadzić nawet do śmierci. Dwa najbardziej patogenne wirusy z tej grupy, SARS-CoV i MERS-CoV, powodują ciężkie zespoły oddechowe u ludzi. Infekcje czterema innymi patogennymi dla ludzi koronawirusami (HCoV-NL63, HCoV-229E, HCoV-OC43 oraz HKU1) powodują głównie łagodne choroby górnych dróg oddechowych, jednakże u dzieci, niemowląt i osób starszych przebieg infekcji może być również ciężki.
W jaki sposób dochodzi do transmisji SARS-CoV-2?
SARS-CoV-2 przenosi się głównie poprzez drogę kropelkową, czyli podczas kasłania lub kichania. Największe ryzyko zakażenia występuje u pracowników służby zdrowia oraz u członków rodziny osób chorych.
Jakie są objawy COVID-19?
Do objawów infekcji SARS-CoV-2 zaliczamy gorączkę, kaszel, trudności z oddychaniem i zmęczenie. U większości pacjentów występuje umiarkowana gorączka. U części chorych, szczególnie u osób starszych lub cierpiących z powodu przewlekłych chorób, rozwija się ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), który kończy się śmiercią w 3% przypadków. W lutym 2020 choroba powodowana przez wirusa SARS-CoV-2 została nazwana COVID-19 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Jak można odróżnić COVID-19 od innych chorób takich jak grypa?
Z powodu braku specyficznych objawów rozpoznanie choroby tylko w oparciu o obraz kliniczny jest niemożliwe. Z tego powodu, aby wiarygodnie potwierdzić COVID-19, konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych.
Które regiony są obecnie dotknięte COVID-19?
Nowy koronawirus pochodzi z chińskiego miasta Wuhan, położonego w prowincji Hubei. Infekcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się poza granicę Chin. 11 marca WHO poinformowało, że mamy do czynienia z pandemią. Najnowsze informacje na temat jej zasięgu oraz aktualnej liczby przypadków znajdują się na stronie WHO.
Czym jest pandemia?
Pandemia oznacza epidemię choroby zakaźnej, która ma miejsce jednocześnie na wielu kontynentach. Od epidemii różni się przede wszystkim obszarem, który obejmuje.
Jaki jest czas inkubacji nowego koronawirusa?
Obecnie dostępnych jest niewiele informacji dotyczących czasu, jaki upływa od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów klinicznych COVID-19. Biorąc pod uwagę aktualne dane, można jednak założyć, że czas inkubacji wynosi od 3 do 7, maksymalnie 14 dni.
W jaki sposób bada się osoby w kierunku COVID-19?
W celu bezpośredniego wykrycia wirusa wykonuje się badania metodą RT-PCR. Materiałem do badań są wymazy z górnych dróg oddechowych oraz próbki pobrane z dolnych dróg oddechowych (np. aspiraty przeztchawicze oraz ewentualnie popłuczyny oskrzelikowo-pęcherzykowe). Tego typu testy stanowią podstawowe laboratoryjne badanie diagnostyczne wykonywane u osób z podejrzeniem infekcji SARS-CoV-2. Dodatkowo istnieją testy serologiczne wykrywające przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 obecne we krwi. Testy serologiczne stanowią idealne uzupełnienie metod bezpośrednich – wspierają diagnostykę infekcji SARS-CoV-2 i pomagają w potwierdzeniu wyników badań opartych o metodę RT-PCR. Ponadto wykrycie przeciwciał jest istotne do rozpoznania bezobjawowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 u osób, u których badania bezpośrednie dały wyniki ujemne. Testy serologiczne mogą być także zastosowane w celu pozyskania danych epidemiologicznych.
Czy mogę się zarazić od osoby, która przechodzi infekcję bezobjawowo?
Ostatnio doniesiono, że osoba zainfekowana wirusem SARS-CoV-2 może zarażać innych jeszcze przed wystąpieniem pierwszych znamiennych objawów choroby. Istnieją także doniesienia o osobach, które zaraziły się od chorych z nietypowymi objawami. W oparciu o aktualne dane można jednak stwierdzić, że to głównie pacjenci, u których występują objawy, odpowiadają za rozprzestrzenianie się choroby.
Czy ludzie mogą zarazić się od zwierząt?
Kilka z dobrze poznanych koronawirusów infekuje zwierzęta, ale choroba ta nie przenosi się na ludzi. Wszystkie patogenne dla ludzi koronawirusy są jednak pochodzenia zwierzęcego. Wydaje się, że rezerwuarem SARS-CoV-2 są nietoperze.
Jak mogę się chronić przed infekcją?
Tak jak w przypadku innych infekcji układu oddechowego, powinno się zachowywać prawidłową higienę rąk, często myjąc je przy użyciu mydła. Specjalne środki dezynfekujące są pomocne w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła, czyli np. podczas zakupów. Warto pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego dystansu, czyli minimum 1 metra od innych osób, z którymi mamy kontakt, przebywając w miejscach publicznych. W czasie trwania pandemii należy zdecydowanie ograniczyć wszelkie wyjścia z domu. Jeśli nie uda nam się zapobiec u siebie infekcji, podczas kaszlu lub kichania należy zakrywać usta, najlepiej łokciem. Używanie maseczki jest wskazane, jeśli jesteśmy chorzy lub opiekujemy się osobami, u których występują objawy infekcji. Ważne, by maseczka dobrze przylegała do twarzy.
Czy dostępny jest jakiś specyficzny lek lub szczepionka na COVID-19?
Obecnie nie ma żadnego leku ani szczepionki przeciwko infekcji wirusem SARS-CoV-2.
Gdzie mogę znaleźć więcej informacji dotyczących SARS-CoV-2 oraz COVID-19?
Więcej informacji można znaleźć na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Katarzyna Buska-Mach
Kierownik Działu Promocji Produktów i Szkoleń Stacjonarnych, Senior Product Manager ds. Neurologii i TORCH 10